GenelSuriye Düşmanları

Suudi Arabistan, İslami Mezhepleri Yakınlaştırma Kurumu’ndan endişe duyuyor

Wikileaks’in yayınladığı belgelerde, Suud el-Faysal’ın İran’ın İslami mezhepleri yakınlaştırma konferansına daveti hakkında Arabistan kralından görüşünü belirtmesini istediği ortaya çıktı.

Wikileaks’in yayınladığı bölgelere göre, Suudi Arabistan eski dışişleri bakanı Suud el-Faysal, Arabistan’ın eski kralı melik Abdullah’a hitaben yazdığı bir mektupta şöyle diyor: Sizi bilgilendirmem gerekir ki el-Ezher Şeyhi Suudi Arabistan’ın Kahire büyükelçiliğine şu bilgileri vermiştir: İranlılar, İslam mezheplerini yakınlaştırma konferansının düzenlenmesi için el-Ezher Şeyhine baskı yapıyorlar. Ezher Şeyhi de Arabistan kralının bu husustaki görüşünü almadan bu konuda bir açıklama yapma eğiliminde olmadığından dolayı sizin görüşünüzü almak istiyor. Bu nedenle, Suudi Arabistan Yüksek Yargı Kurulu Başkanın bu konferansta hazır bulunmasını uygun bulmaktadır. Dolaysıyla Arabistan kralından istiyorum ki maceradan haber olmak için Ezher Şeyhini bu amaçla Suudi Arabistan’ı ziyaret etmeye davet etsinler ve yakından onunla meşveret edilsin.

Diğer bir belgede de Irak’ta fitne çıkarmak için Arabistan’ın eski dışişleri bakanı Suud el-Faysal , Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ilgili olarak dönemin Arabistan kralı melik Abdullah’a şöyle diyor: Suudi Arabistan istihbarat servisi krallığın talimatı gereği Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani’den himaye edecek ve Suudi Arabistan gezisi için kendisini davet edecektir.

Keza bu belgede şöyle deniliyor: Sizin ya da veliahtın şahsi olarak bizimle birlikteliğini korumak için kendisiyle görüşmenizi öneriyorum.

Devamında şunlar vurgulanıyor: Şu an Mesut Barzani’nin Irak Başbakanı Nuri Maliki ile ilişkileri iyi değil, Barzani’ye gereken yardımın yapılması halinde Şiilerin Irak’taki nüfuzuna karşı sürekli durabilir ve Nuri Maliki’nin Irak’ta gereken nüfuzu sağlamasına engel olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı