Suriye Düşmanları

Trump binlerce ağır silahlı askere emir verdi

ABD Başkanı Trump, ülkedeki şiddet olaylarına müdahale etmek için binlerce ağır silahlı askeri personeli ve güvenlik gücünü görevlendirdiğini duyurdu.

Trump, Beyaz Saray’ın bahçesinde, ülkede siyahi George Floyd’un polis şiddeti sonucu yaşamını yitirmesine karşı başlayan ve şiddet eylemlerine dönüşen protestolara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bazı eyalet yönetimlerini ve yerel idarecileri, şiddet eylemlerinde bulunanlara karşı “gerekli önlemleri almamak”la suçlayan Trump, Washington DC’deki önemli yapıların ve kiliselerin hasar gördüğünü anlattı.

Olaylara karşı başarı kazanacağını ve bu konuda yeni adımlar attıklarını duyuran Trump, “Mevcut tüm federal, sivil ve askeri kaynakları, seferber ediyorum.” ifadesini kullandı.

Trump ilk hedeflerinin ülkedeki yağma ve gayrimeşru eylemleri durdurmak olduğuna dikkati çekerek, “Her valiye yeterli sayıda Ulusal Muhafız görevlendirmesi yönünde güçlü tavsiyede bulunuyorum. Valiler ve belediye başkanları, şiddet olayları bitene kadar çok sayıda güvenlik gücü varlığı göstermelidir.” dedi.

Bu arada Amerika’da Kasım’da düzenlenmesi planlanan başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti’nin muhtemel adayı olan Joe Biden, sokağa dökülen muhaliflerin oyunu alabilmek için çalışmalarını hızlandırdı. Twitter adresinden paylaşım yapan Biden, şu ifadeleri kullandı:

”Şu an acı içinde bir ulusuz fakat bu acının bizi yok etmesine izin vermemeliyiz.Başkan olarak bu muhabbete öncülük edeceğim ve daha da önemlisi, dün akşam Wilmington’da protestoların düzenlendiği yerde bugün yaptığım gibi, dinleyeceğim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu