Genel

Trump İran dışişleri bakanı Zarif’in ABD’ye girişini yasakladı

ABD’nin İran aleyhinde düşmanca siyasetleri ve yasadışı girişimlerinin devamında, Washington yönetimi İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif’in BM Güvenlik Konseyi oturumu için New York’a gitmesini yasakladı.

ABD medyasına göre, Zarif’in sözkonusu oturumda konuşma yapmak için New York’a gitme programı vardı ama ABD yönetimi Zarif’e vize vermedi.

ABD’nin bu girişimi Trump yönetiminin İran’a karşı düşmanca siyasetlerinin devamında gerçekleşti.

İran’ın BM’deki temsilciliği basın ataşesi Alirıza Mir Yusufi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ‘bu konu hakkında kendilerine henüz bir cevap gelmediğini’ bildirdi.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Seyyid Abbas Musevi de daha önce yaptığı açıklamada, Zarif’in New York’a gideceğini bildirmiş ve vizenin verilmesi durumunda ocak ayının başlarında Güvenlik Konseyi oturumu için New York’a gideceğini bildirmişti.

Amerikan yönetimi geçen yıl yaz mevsiminde de İran dışişleri bakanına yaptırım kararı almış ve bu girişim , uluslararası bazı kuruluşların Amerika’da olması ve buraya çeşitli ülkelerin heyetleri ve diplomatlarının katılmalarına engel olması devletlerin ve uluslararası kuruluşların tepkilerine neden olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı