Suriye Düşmanları

Trump: Önümüzdeki haftalar çok daha ölümcül olacak

Çin’i geride bırakarak salgının yeni merkez üssü olan ABD’de sağlık sistemi çökerken Trump, “Maalesef önümüzdeki haftalar çok daha fazla sayıda kişi ölecek” dedi.

ABD, çöken sağlık sistemi ve yetişmiş uzman açığı nedeni ile yurt dışından doktor ve sağlık personeli arayışına başlarken 300 bini geçen vaka sayısıyla corona virüsün merkezi haline gelen Amerika’da, şimdiye kadar 8 bin 142 kişi hayatını kaybetti. ABD Başkanı Donald Trump koronavirüs salgınıyla ilgili olarak yaptığı son dakika açıklamada, ”Maalesef ABD’de çok sayıda kişi ölecek” dedi.
Donald Trump federal hükümetin yardımlarını artıracağını söyledi. Trump, öncelikle en fazla yardıma ihtiyaç duyan bölgelere odaklanacaklarını belirtti.

Amerikan Johns Hopkins Üniversitesi’nin son verilerine göre ABD halen 300 binden fazla vakayla dünyada en fazla koronavirüs vakasının görüldüğü ülke.

ABD ölü sayısında ise 8 binden fazla ölüyle İtalya ve İspanya’nın ardından üçüncü sırada.

Beyaz Saray’ın tahminine göre, ”ABD’de sosyal mesafe kurallarına uyulursa, can kaybı 100 bin ile 240 bin arası olacak.”

ABD’ye yeni tip corona virüs (covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında Çin’den tıbbi malzeme taşıyan uçağın New York’a iniş yaptığı bildirildi.

ABD medyasında yer alan haberlerde, söz konusu uçakla 130 bin adet N95 maskesi, 1,8 milyon adet ameliyat maskesi, 70 bin termometre ve 10 milyondan fazla tıbbi eldiven getirildiği belirtildi.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, salgınla mücadele amacıyla iki ülke arasında kamusal ve özel iş birliği yapıldığı, dün inen uçağın anlaşma kapsamında gelmesi beklenen 20 uçaktan ilki olduğu ifade edildi.

Bu arada Amerika’da Trump’ın korona virüs ile mücadeledeki tutumu ağır ve sert eleştiriler almaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu