Suriye Düşmanları

Trump’ın oğlu göstericileri ‘hayvan’ olarak niteledi

ABD başkanı Trump’ın, Amerika’da ırkçılık karşıtı gösterilerle ilgili yaptığı sert açıklamalara tepkiler gelmeye devam ederken, Trump’ın oğlu Eric Trump’ın ise göstericiler için, ‘şehirleri ele geçirmek isteyen hayvanlar’ şeklinde konuştuğu bildirildi.

Independent gazetesinin haberine göre, Trump’ın oğlu Eric’in, babasının seçim kampanyasında, yaptığı açıklamada Trump ailesinin dışında kimsenin ABD halkı için çalışmadığını ve Trump aile üyelerinin de ‘ ülkenin ahlaki ilkelerini koruyacağını’ iddia etti.

Eric Trump, açıklamasında ırkçılık karşıtı göstericileri ‘hayvan’ hitap ederek, ‘Hayvanların açık bir şekilde şehirleri ele geçirmek istediklerini görüyorum’ cümlesini kullandı.

Göstericilerin kiliseleri de ateşe verdiklerini belirten Trump’ın oğlu, bunların Amerikan halkının bir parçası olarak kabul edilemeyeceğini söyledi.

Bu arada ABD başkanı Donald Trump’ın Tulsa kentinde düzenlediği mitingde sarfettiği cümleler, aynı zamanda değinmediği konular eleştiri konusu oldu. Demokratlar Trump’ın bazı sözlerini ırkçı olarak niteledi.

Ülke genelindeki protestoların ardından konuşan Trump, kentteki programının değişmesinden protestocuları sorumlu tuttu ve şiddetin yer aldığı protestolardaki göstericileri “haydut” olarak niteledi.

Trump konuşmasında Minneapolis’te polis tarafından gözaltına alınırken hayatını kaybeden George Floyd’dan hiç bahsetmedi. Trump ayrıca Amerika’daki siyahlar tarafından özgürlük günü olarak kutlanan 19 Haziran’a da değinmedi.

Donald Trump’ın gündeminde 1921’de Tulsa’da siyah mahallelere düzenlenen ve yüzlerce siyahın yaşamını yitirdiği olaylar da yoktu.

Konfederasyon heykellerinin yıkılmasına da karşı çıkan Trump, “sol görüşlü çete”nin tarihi yağmalamak istediğini iddia etti.

Demokratlar ve diğer muhalifleri Trump’ın özellikle Corona virüsü için kullandığı “kung flu” terimini eleştiriyor.

Demokrat Senatör Tammy Duckworth sosyal medya mesajında, “121 bin Amerikalı öldü ve Donald Trump’ın verdiği karşılık ırkçı şakalar yapmak” ifadelerini kullandı.

Trump’ın mitingine beklenenden az sayıda kişinin katılması da dikkat çekti.

Siyahi Amerikalı George Floyd’un 25 Mayıs’ta Minneapolis’te gözaltına alınırken hayatını kaybetmesi ülke çapında protesto gösterilerine neden olmuş, ülkede ırkçılık tartışmaları gündeme gelmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu