Suriye Düşmanları

Türkiye başbakanı Suriye’yi NATO işgali ile tehdit etti

Türkiye başbakanı El Cezire Televizyonu’na yaptığı açıklamada Suriye’yi NATO işgali ile tehdit etti

Türkiye başbakanı açıkça NATO işgalinden söz ederken, “Güçlü bir silahlı kuvvetlere sahibiz” diyerek savaş söylemini sürdürdü.

Türkiye başbakanı ”Annan planı başarılı olması lazım. Bu başarılmadığı takdirde bu sürecin eksik olacağı kanaatindeyim. Ve tabi ben temennimi açık söyleyeyim; Annan’ın başarılı olmasını temenni ediyorum. Bunu bekliyorum. Ama başarılı olamazsa Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni çok çok önemli bir görevin beklediği kanaatindeyim” diyerek Suriye’yi NATO işgali ile tehdit etmiş oldu.

Türkiye başbakanı, bir soru üzerine Suriye tarafından Türkiye’nin sınırını ihlal durumunda NATO’nun devreye girebileceğine işaretle, şunları kaydetti: ”Ben, bunu daha önce açıkladım zaten. Sınır ihlali noktasında, bizi rahatsız edici sınır ihlalinin devamı halinde biz, tabii bir NATO ülkesi olarak, atılması gereken adımı atarız. Biz bu adımı attığımız anda NATO’nun üye ülkelerden birinin saldırıya uğramasıyla ilgili 5. maddesi devreye girer. Umarım tabi işler o noktaya kadar gitmez”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı