GenelSuriye Düşmanları

Türkiye yönetiminin Barzani-Maliki çekişmesinde kışkırtıcı bir rol oynuyor

Türkiye, Irak Merkez Hükümetiyle bu ülkenin Kürt Bölgesi liderliği arasında mevcut olan açığı arttırmaya çalışıyor” dedi.

Haber kaynakları Irak’ın Kürt Bölgesi yönetimiyle Bağdat Hükümeti arasındaki görüşmelerin çıkmaza takıldığını bildirdiler.

Aradaki anlaşmazlık, bir taraftan Kerkük bölgesi diğer taraftan da, Merkezi Hükümetin söz konusu bölgede askeri olarak bulunmak istemesiyle ilgili.

Bağdat Hükümeti Kerkük’te “Dicle” operasyonu Komutanlık Birliği adı altında bir güç oluşturdu ve bu güç de, ülkenin Kürt bölgesini kaygılandırmakta.

Öte yandan Irak’ın Merkez Yönetimiyle Kürt bölgesi arasında çıkan bu kriz, Ankara için Kürt bölgesine yönelik nüfuzunu arttırma fırsatı sağlamış oldu. Türkiye bu arada bir taraftan kendini bölgedeki Sünnilerin taraftarı(!) olarak gösterip, Suudi Arabistan’ın oynamak isteyip de beceremediği rolü oynamaya çalışıyor ve böylece Irak’ta etkin oyuncu konumunu kazanmak istiyor, diğer taraftan da bu bölgedeki Kürtler faktörünü kullanıp, Irak Başbakanı Nuri Maliki’ye baskı yapmayı düşünüyor. Fakat Ankara’nın Irak’ın Kürt Bölgesine yönelik destekleri bu bölgenin galip taraf olmasıyla sonuçlanması halinde bu durum uzun vadede Türkiye’nin lehine olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı