Suriye Düşmanları

Türkiye’nin toplantıya ev sahipliği yapması savaş ilanıdır

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşşar Caferi, Suriye’deki teröristleri silahlandırma, finanse etme ve iletişim cihazları temin etme çağrısı yapan ülkelerin BM Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın misyonunu başarısızlığa uğratmaya çalıştığını belirtti.

Caferi dün BM’de düzenlediği basın toplantısında, teröristleri silahlandırma çağrısının Suriye’nin egemenliğini ihlal niteliği taşıdığını ve Suriye’ye savaş ilanı sayıldığını söyleyerek silahlandırma çağrısı yapan ülkeleri krizi zorlaştırmaktan sorumlu tuttu.

Söz konusu ülkelerin sorumluluklarını yüklenip Annan planına bağlı kalması gerektiğini vurgulayan Caferi, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanının alenen silahlı muhalefeti silahlandırma çağrısı yapıp bunu görev olarak kabul ederek Suriye’nin içişlerine yönelik kişisel müdahalesini açıkça sergilediğini kaydetti.

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi, bu demeçlerin söylemlerdeki çifte standartlılığı yansıttığını dile getirerek aynı zamanda uluslar arası güvenlik konseyinin izlediği uzlaşmacı yaklaşıma aykırılık teşkil ettiğini ve Annan misyonunu başarısız kılma çağrısı içerdiğini kaydetti.

Caferi, “Annan başından itibaren Suriye yönetimiyle tek sesle konuşmak istediğini söylemişti. Fakat görünen o ki bazıları paralel yollar oluşturup sesini kısmaya çalışıyor. İstanbul’da düzenlenen Suriye’nin düşmanları toplantısı da bunun en iyi örneğidir” diyerek İstanbul’daki toplantının Annan’ın misyonuna aykırı olduğunu ve bu misyonla çeliştiğini vurguladı.

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi, Türkiye hükümetinin Suriye’ye karşı düşmanca bir politika izlediğini söyleyerek Türkiye’nin komşu bir ülkenin egemenliğini ihlal etme amaçlı bir toplantıya ev sahipliği yaptığını ve bunun savaş ilanı sayılacağının altını çizdi.

Annan planının Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye’ye de uygulanması gerektiğini vurgulayan Caferi, planın aynı zamanda Suriye’nin egemenliğini ihlal etmeye ve Güvenlik Konseyine uluslararasınca tanınmayan paralel yollar yaratmaya çalışanlar için de geçerli olması gerektiğini ekledi.

BM Daimi Temsilcisi, silahlı taraflara silah taşıyanların yaptıklarının sorumluluğunu yüklenmeleri gerektiğine vurgu yaparak bugün herkesin Suriye’de silahlı terör grupları bulunduğunun farkına vardığını bildirdi.

Caferi, “Suriye hükümeti dün reddettiğini bugün kabul etmeyecektir. Suriye varlığı kanıtlanan somut bir gerçekle uğraşıyor. Cezire, Arabiye ve diğer taraflı medya kanalları dâhil herkesten, bugün Annan planının varlığını kabul ettiği silahlı terör gruplarının varlığını itiraf etmesini istemişti” diye konuştu.

Suriye’nin Annan misyonunun başarısı için elinden geleni yapmaya çalıştığını bildiren Caferi, iki tarafın planın Suriye egemenliğinin denetiminde uygulanmasını takip edecek en iyi mekanizmayı bulmak amacıyla ortak bir zeminde çalıştığına dikkat çekti.

Suriye’nin planın kendi egemenliği altında uygulanması konusunda ısrarlı olduğunu ve bu yönde hiçbir şartı kabul etmeyeceğini dile getiren Caferi, “planın başarıya ulaşması amacıyla Annan ve güvenlik konseyi üyelerinden aynı sorumluluğu sergilemelerini bekliyoruz. Diplomatik çalışmada ön koşul dayatılması söz konusu olamaz” diye belirtti.

Suriye’nin egemenliğini korumanın taşıdığı öneme dikkat çeken daimi temsilci Caferi, Annan’la yapılan müzakereler sona ermeden gözlemciler konusunda konuşmanın erken olduğunu kaydetti.

Caferi, Annan’dan diğer taraflarla da görüşmesini beklediklerini söyleyerek şiddet eylemlerinin durdurulması amacıyla özellikle silahlı terör gruplarını koruyan ve silahlandıran taraflarla görüşmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Suriye Özel Temsilcisi Annan, düzenlenen kapalı oturumda Uluslar arası Güvenlik Konseyi üyelerine Suriye’deki görevi hakkında bir brifing verdi.

Annan, Suriye’nin planı kabul ettiğini, fakat muhalefetin şiddetin durdurulması konusunda üzerine düşeni yapmasını ve silahlı terör gruplarını çekmesini beklediğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı