Genel

UAÖ: Trump’ın kültürel merkezlere saldırı tehdidi savaş suçudur

Uluslararası Af Örgütü UAÖ, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’ın kültürel ve tarihî merkezlerine saldırı tehditlerine gösterdiği tepkide bir bildiri yayımlayarak, kentsel, tarihî ve kültürel mekanlara kasıtlı saldırı savaş suçu olduğunu belirtti.

El Alem kanalının haberine göre, UAÖ bildiride ABD Başkanı Trump’tan İran’ı tehdit etmekten el çekmesini ve uluslararası yasalara bağlı kalmasını istedi.

Amerika Başkanı Donald Trump geçen Cumartesi ve Pazar günlerinde twitter hesabında İran’ı tehdit etti. Trump, eğer İran İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı şehit General Kasım Süleymani suikastine tepki gösterirse, Amerika İran içinde aralarında kültürel ve tarihî mekanların da bulunduğu 52 hedefi vuracaklarını yazdı.

Kudüs Gücü Komutanı General Hac Kasım Süleymani ve beraberindeki heyette yer alan bazı arkadaşları Cuma günü ABD terör ordusunun Bağdat havaalanı yakınında düzenlediği terör saldırısında şehit düştü.

General Süleymani Irak devletinin resmi daveti üzerine bu ülkeye gitmişti.

Amerika savaş bakanlığı Pentagon söz konusu terör saldırısının emrini Başkan Trump verdiğini açıkladı. Birçok ülke Amerika’nın düzenlediği terör saldırısını kınadı.

General Süleymani Batı Asya bölgesinde tekfirci IŞİD terör örgütü gibi terör örgütleri ile mücadelede seçkin bir şahsiyetti.

İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu Başkomutanı General Hüseyin Selami, ABD terör devletinin General Süleymani’ye yönelik düzenlediği suikaste gösterdiği tepkide, bu cinayet stratejik bir intikamı tetikleyeceğini ve kesinlikle Amerika’nın bölgedeki şom varlığını sonlandıracağını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı