Genel

Yaser Arafat’ın ölüm nedeni 20 Haziran’da açıklanıyor

Filistin lideri Yaser Arafat’ın eşi Suha Arafat, Fransız yetkililerin Yaser Arafat’ın ölüm nedeniyle ilgili olarak yaptıkları incelemeyi 20 Haziran’da ilan edeceklerini kendisine ilettiklerini söyledi.

El-Kuds televizyonunun kendisiyle yaptığı röportajda Suha Arafat, niçin şimdiye kadar sessiz kaldığının sorulması üzerine “Yaser Arafat’ın ölüm nedenini öğrenmek için geciktiğimi biliyorum. Ben bu işi Filistin yönetimine bırakmıştım” dedi.

Suha Arafat, Yaser Arafat’ın vasiyeti üzerine eşinin kemiklerini işgal altındaki Kudüs şehrine gömmek için çabalarını sürdüreceğini de söyledi.

Yaser Arafat’ın kuşatıldığı günlere de değinen Suha Arafat, işgal yönetimiyle iyi geçinen Mısır istihbaratının tavrına da değinerek “Mübarek dönemindeki Mısır istihbaratı Arafat’ın çevresindeki kuşatmayı kaldırmak için bir şey yapmadı” dedi.

Suha Arafat sözlerini şöyle sürdürdü: “Filistin lideri Arafat döneminde, kendisi kuşatma altındayken bile memurların maaşları hiç kesilmedi. Çünkü kendisi bugüne hazırlık yapmıştı”.

Arap dünyasındaki devrimlere de değinen Suha Arafat şunları söyledi: “Ebu Ammar şu anda yaşasaydı, Arap dünyasındaki bu gelişmeleri işgale karşı koymada mutlaka kullanacaktı”.

Filistin lideri Yaser Arafat 11 Kasım 2004 yılında tedavi gördüğü Fransız hastanesinde arkasında birçok soru bırakarak hayata gözlerini yumdu.

El-Cezire televizyonunun hazırladığı raporda İsviçreli doktorların yaptığı testlere dayanarak Arafat’ın zehirlenerek öldürüldüğünü gündeme getirmesi üzerine Arafat’ın mezarı açılıp vücudundan nümuneler alındı.

Yaser Arafat’ın işgal rejimi tarafından zehirlenerek öldürüldüğü hususunda genel bir kanaat var. Siyonist lider Şimon Peres’in yılbaşında Arafat’ı öldürmenin hata olduğunu söylemesi de bu kanaati güçlendiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı