Genel

Yayın durdurma kararı Suriyeli gazetecilerin azmini kıramaz

Halep, Süveyda, Lazkiye ve Tartus’ta bugün toplanan gazeteciler Arap Ligi Konseyinin resmi ve resmi olmayan Suriye uydu kanallarının yayınlarının durdurulmasına yönelik kararını kınadıklarını ifade ettiler.

Arap Ligi Komisyonunun bu kararının basın özgürlüğüne bir saldırı olduğunu ve gerçekleri örtbas etme girişimi teşkil ettiğini dile getiren gazeteciler söz konusu kararı ülkede yaşanan terör olaylarının çarpıtılması ve gizlenmesine yönelik umutsuzca bir girişim olarak nitelendirdiler.

Bu kararın masum kanı akıtılmasına ve silahlı terör gruplarına silah ve para desteği yapanlara vereceği gücün hezimetlerini engellemeyeceğini belirten gazeteciler; kararın ulusal basını hiçbir şekilde etkilemeyeceğine işaret ederek Suriyeli gazeteciler olarak gazetecilik mesleğinin onuruna yakışır şekilde gerçekleri kamuoyuna aktarmaya devam edeceklerini beyan ettiler.

Basın özgürlüğüne yönelik bu saldırının Suriyeli gazetecilerin azmini arttıracağını dile getiren gazeteciler; tek amacı gerçeğin sesini boğmak olan bu saldırının başarıya ulaşma şansı olmadığını çünkü tarih boyunca gerçeklerin sesinin boğulamayacağının defalarca kanıtlandığını kaydettiler.

Halep, Lazkiye, Süveyda ve Tartus’ta düzenledikleri gösterilerde, gazeteciler açıklamaları ve sloganlarıyla ulusal basının bu saldırılara asla boyun eğmeyeceğini belirterek bu kararla Suriye’ye karşı uygulanan komploda bir araç olmayı kendine yakıştıran Arap devletlerin bütün çıplaklıklarıyla ifşa olduklarını kaydettiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı