Yemen Gerçekleri

Yemen’de esir değişimi

Yemen’de Sana hükümetiyle Suudi Arabistan destekli eski Cumhurbaşkanı Mansur Hadi’ye bağlı güçler arasında esir değişimi yapıldığı bildirildi.

YDH- El Mesire televizyonu, Taiz’de gerçekleştirilen esir değişiminde Mansur Hadi’ye bağlı güçlere mensup 75 esir karşılığında Yemen ordusu ve Halk Komitelerine mensup 60 esirin serbest bırakıldığını duyurdu.

Yemen Esir İşleri Ulusal Komitesi Başkanı Abdülkadir el-Murteza, Suudi Arabistan’ın sadece Suudi askerlerinin serbest bırakılmasında ısrar ettiğini öne sürmüş ve geçen yıl taraflar arasında, Birleşmiş Milletler gözetiminde imzalanan anlaşma gereği esir değişimini engellediğini söylemişti. 

El Murteza, Birleşik Arap Emirlikleri’nin de esir değişimini engellemeye çalıştığını ifade etmişti.

El Murteza ayrıca gerek Yemen ordusu ve Halk Komiteleri ve gerekse Suudi destekli Mansur Hadi güçlerinden 15 bin kişinin akibetinin belli olmadığını ve kayıp ya da esir olduklarının düşünüldüğünü belirtti.

Ensarullah ile Hadi’ye bağlı güçler arasında 2018 yılı Aralık ayında İsveç’in başkenti Stokholm’de yürütülen müzakerelerin ardından varılan anlaşmaya göre Hudeyde’de ateşkes ve askerlerin şehir dışına konuşlanması, esir değişimi ve Taiz ile ilgili bir anlayış beyanı açıklanması gerekiyordu.

Suudi rejiminin, savaştaki en büyük ortağı Birleşik Arap Emirlikleri’nin bu yılın başlarında birliklerini çekmesinin ardından, geniş çaplı bir ateşkes için Eylül ayından bu yana Ensarullah hareketiyle gayri resmi görüşmeler yaptığı bildiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı