Yemen Gerçekleri

Yemen’in firari cumhurbaşkanı idama mahkum edildi

Yemen ceza mahkemesi dün gece yaptığı açıklamada, Yemen’in firari cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Eski Başbakan Moin Abdulmelik Said ve müstafi hükümetin eski Dışişleri Bakanı Halid el-Yemani’yi “vatana ihanet” suçlamasıyla idama mahkum etti.

Yemen Resmi Haber Ajansı SEBA’nın haberine göre, Husilere bağlı SABA haber ajansına göre, Yemen Asliye Ceza Mahkemesi, firari cumhurbaşkanı Hadi, Başbakan Abdulmelik ve eski Dışişleri Bakanı Yemani’nin ülke içinde ve dışındaki mal varlıklarına da el konulmasına karar verdi.

Mahkeme tarafından yayınlanan kararda, Mansur Hadi ve Abdulmelik Said’in düşmanın adına casusluk ve işbirliği yapması suçlaması da yer aldı.

Yemen Hükümeti’nin eski Dışişleri Bakanı Halid el-Yemani’nin, şubat ayında Polonya’da düzenlenen Varşova Zirvesi’nde ırkçı rejim İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yla yan yana durduğu anlar kameralara yansımıştı. Yemani’nin, zirvede yanında oturan ve mikrofonu bozulan Netanyahu’ya kendi mikrofonunu uzattığı görülmüştü.

Mansur Hadi 22 ocak 2015’te Yemen’de kabinenin istifası ardından cumhurbaşkanlığını bırakmış ve başkent Sana’dan Yemen’in güneyindeki Aden’e firar etmişti. Mansur Hadi, 5 yıldır Suudi rejiminin desteğinde merkezi hükümete karşı düşmanla işbirliği yaparak halkının katledilmesinden büyük rol oynamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı