GenelSuriye Düşmanları

11 Lübnanlının serbest bırakılmaması olayında Türkiye’nin parmağı var

Lübnan’da yayımlanan el-Ahbar gazetesi, Lübnan’ın eski Başbakanı Sa’d Hariri ile Türkiye hükümetinin Halep’te Suriyeli silahlı çeteler tarafından kaçırılan Lübnanlıların serbest bırakılması konusunda büyük çaba sarf etmesine rağmen rehinelerin serbest bırakılmasını sağlayamadıklarını bildirdi.

El Ahbar gazetesi, Lübnanlı resmi kaynaklara dayandırdığı haberinde Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun geçtiğimiz Cuma günü Lübnanlı yetkililerle temas kurarak “Onlar (rehineler) serbest bırakıldı. Sağlık durumları iyi, birkaç saat içerisinde Lübnan’a ulaşırlar” dediğini; ancak Türk diplomasisinin başındaki ismin vaadinin boş çıktığını yazdı.

Türk istihbarat yetkililerinin Lübnanlıları kaçıran silahlı grupla görüşüp onlara Lübnanlıların serbest bırakılması için baskı yaptıklarını belirten gazete, Hariri’nin de rehinelerin serbest bırakılması karşılığında para teklif ettiğini belirterek geçen Cuma günü anlaşmanın sağlandığını; ancak bu anlaşmanın son anda kaynakların açıklamak istemediği bir sebeple bozulduğunu yazdı.

El- Ahbar’a açıklama yapan kaynaklar, Hariri’nin Türk yetkililerine Lübnanlıların kaçırılması meselesinin bir ulusal mesele olduğunu ve bunun mutlaka Lübnan’ın ulusal güvenliği korunarak halledilmesi gerektiğini söylediğini bildirdiler.

El-Mustakbel Partisi Lideri Sa’d Hariri’nin rehinelerin serbest bırakılması için büyük çaba sarf ettiğini, hatta silahlı gruplara baskı yapmak için onlara yaptığı mali yardımı kesmekle tehdit ettiğini belirten gazete, dün Türk yetkililer, Hariri’nin temsilcisi ve silahlı grubun liderleri arasında yeniden müzakereler başladığını yazdı.

El Ahbara açıklamada bulunan kaynaklar, silahlı örgütün Lübnanlıları beş gruba ayırdığını ve Suriye güvenlik güçlerine yakalanmamak için her grubu farklı yerlerde tuttuğunu belirterek silahlı grubun her saat maddi ve siyasi taleplerini arttırdığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı