Suriye Düşmanları

ABD başkan adayı Joe Biden, İran’a yönelik politikasını açıkladı

ABD başkanlık seçiminde Demokrat aday Joe Biden, Trump yönetiminin İran’a yönelik politikasını başarısızlık olarak nitelendirirken, ABD yönetiminin nükleer anlaşmadan ayrılmakla hata yaptığını ve ülkesinin çıkarlarına aykırı adımlar attığını yazdı.

Biden,açıklamasına göre, Washington’un İran’a karşı silah ambargosunu genişletme ve uluslararası yaptırımları yeniden başlatma çabaları içerisinde olduğu gibi, Trump’ın ABD’yi böyle bir hareketle izole ettiğini belirterek, Amerika’nın Avrupa’daki en yakın müttefiklerinin bile ABD’yle hareket etmeyi ve İran’a karşı tavır almayı reddettiklerini söyledi.

Biden, İran Kudüs Gücü komutanı Korgeneral Kasım Süleymani’ye yönelik ABD’nin suikastının, İran’ın daha önce görülmemiş bir şekilde bir Amerikan üssüne saldırmasına ve 100’den fazla ABD askerinin ciddi şekilde yaralanmasına neden olduğunu da sözlerine eklerken, Trump’ın İran’ın Irak’taki bir ABD hava üssüne yaptığı füze saldırısını önemsiz göstermeyi ve ABD’li askerlerin ‘beyin travması geçirmesini ‘başağrısı’ yönündeki nitelemesini de eleştirdi.

Demokrat aday, başkanlık seçimlerini kazanması halinde ABD’nin İran’a yönelik politikasını değiştireceğini bildirirken, “olası hükümetin politikası öyle olacak ki, ilk adımda İran’ın nükleer silahlar edinmesini engellemeyi garanti altına alacak.” dedi.

Biden, ikinci adımın İran’a diplomatik bir yaklaşım için güvenilir bir yol açmak olacağını söyledi.

Ayrıca, Biden’in Trump yönetiminin İran da dahil olmak üzere Müslüman ülke vatandaşlarına yönelik Amerika Birleşik Devletleri’ne giriş yasağını kaldıracağını da yazdı.

Bu arada Biden, Tahran’a yönelik politikasında üçüncü bir adım olarak, Siyonist rejimin İran’ın bölgesel faaliyetlerine karşı harekete geçmesini sağlayacağını ve İran’ın insan hakları ihlalleri, terörizme destek ve füze programı dediği şey için hedefe yönelik yaptırımlar kullanacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu