Genel

ABD ve ekibi, Suriye’deki teröristleri yeniden örgütlemeyi planlıyor

ABD liderliğindeki Dostlar Grubu’nun Suriye’deki silahlı grupları yeniden örgütlemeyi planladığı açıklandı.

El Alem televizyonunun haberine göre bir Fransız güvenlik kaynağı, Batılı ülkelerin dışişleri bakanlığı yetkililerinin Brüksel’de yaptığı toplantı sonrasında Suriye’deki silahlı grupların yeniden örgütlenmesi yönünde karar alındığını açıkladı.

İki hafta önce Brüksel’de yapılan ve Amerikalıların da katıldığı toplantıda Türkiye ve Ürdün’deki operasyon odalarının birleştirilmesinin gündeme geldiği bildirildi.

Silahlı grupların eylemlerine komuta eden operasyon odalarının Türkiye ve Ürdün’ün yardımıyla birleştirilmesinin silahlı grupların birbirinden ayrılmasını ve bu grupların imkan ölçüsünde Suudi Arabistan ve Türkiye’nin kontrolünden çıkarılmasını amaçladığı ifade edildi.

Toplantıda silahlı grupların üç kısma ayrıldığı belirtilirken ‘ılımlı’ olarak nitelenen Cemal Maruf liderliğindeki ‘Suriye Devrimciler Cephesi’ adlı örgüt ekseninde desteklenecek yeni gücün çökmüş olan Özgür Suriye Ordusu’nun alternatifi olarak düşünüldüğü bildirildi.

Habere göre ikinci kısımda Katar ve Suudi istihbaratına bağlı olan silahlı gruplar yer alıyor. Bu gruptakiler örneğin Ahrar Şam gibi el-Kaide’ye yakın bir anlayışa sahip olsalar bile terörle mücadele kapsamına alınmıyor.

Bu gruptakilerin IŞİD Lideri Ebu Bekir el-Bağdadi’ye veya Nusra Lideri Ebu Muhammed el-Colani’ye biat etmemiş olmaları terörle mücadele kapsamına alınmamaları için yeterli sayılıyor.

Üçüncü grupta ise IŞİD ve Nusra gibi terör örgütü olarak nitelenen örgütler yer alıyor.

Fransız kaynağın açıklamasına göre güvenlik uzmanları, bir teklif sundular.

Teklife göre Katar ve Suudi İstihbaratlarından ‘İslami Cephe’ adlı grup üzerindeki özellikle de Ahrar Şam, Furkan Tugayları, Mücahitler Ordusu ve İslam Ordusu üzerindeki nüfuzlarını kullanması ve birkaç hafta sonra gündeme alınacak olan Suriye’deki silahlı grupların yeniden yapılandırılması sürecinin hızlandırılması için yardım etmeleri istenecek.

Habere göre Suudi Arabistan ve Katar istihbaratlarının nüfuzlarını kullanarak bu grupların IŞİD yerine Nusra ile savaşmasını sağlaması istenecek; çünkü Nusra Cephesi, bünyesine IŞİD’den çok daha fazla Avrupalı terörist katabiliyor.

Buna karşılık ABD ve Avrupa ülkelerinin de hızlı bir şekilde gelişmiş iletişim ve istihbarat araçları vermeyi ve Antakya’daki operasyon odalarında operasyon ve istihbarat desteği sağlayacak personel göndermeyi vaat ettiği bildirildi.

Kaynağın açıklamasına göre Avrupalı ve Suudi istihbaratçılar artık şunu çok iyi anlıyor. Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt’teki selefiler ve MİT tarafından desteklenen silahlı gruplar, Avrupalı militanların Avrupa ülkelerine nüfuz etmesinin önünde set olmalıdır. Bu yüzden de Suriye’deki bu unsurlardan kurtulma sürecinde bunların Avrupa’ya dönüşlerinin önlenmesi öncelik taşımaktadır.

Habere göre Suriye’ye savaşçı ihraç eden beş Avrupa ülkesi Amerika, Ürdün, Türkiye ve Suudi Arabistan ile çoğunluğu İngiltere, Fransa, Almanya, Hollanda ve Belçika’dan gelen en az 3 bin teröriste karşı önlemler için ortak operasyon odaları kurdular.

Bu ülkeler, silahlı grupları Suriye’de olabildiğince fazla kayıp verecekleri noktalara yönlendirmek istiyorlar.

Habere göre Batılı ülkelerin IŞİD ve Nusra’ya yeni cephe açmakta acele etmesinin sebebi, Nusra Cephesi’nin önümüzdeki birkaç ayda parçalanma ihtimalinin bulunması. Çünkü bu grup IŞİD’le savaşlarında çok sayıda üst düzey komutanını kaybetti, bundan dolayı da Nusra militanlarının Halep kırsalında Ebu Bekir Bağdadi’ye biat etmemiş olan diğer gruplara katılması ihtimali var.

Habere göre Nusra Cephesi, şimdiye kadar Ahrar Şam ile birlikte IŞİD’e karşı savaşta mızrağın ucu konumundaydı. Bu grupların en önemli merkezlerinden biri olan Deyr ez-Zor’u kaybetmeleri durumunda IŞİD’in kuzeye gelmesi ihtimali bulunuyor.

Bu durumda savaş Halep’e kaymış olacak ve bu gruplar çok daha ağır darbeler yiyecek. Eğer durum bu şekilde devam ederse ve savaş Halep kırsalına kayarsa yardım ve lojistik hatları karmakarışık olur ve Türkiye, Suudi Arabistan, Fransa ve Katar istihbaratının Halep cephesinde Suriye ordusunu yıpratma stratejisi çökmüş olur.

Habere göre batılı kaynak Suriye’deki durumla ilgili değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:

Öte yandan Nusra Cephesi’nin güney cephesinde ve özellikle de Dera’da büyük ve etkili bir cephe açabilecek güçte olmadığı ortaya çıktı. Bu grup Dera’da ÖSO güçleriyle karşı karşıya gelmekten kaçınıyor. Çünkü ÖSO, Nusra Cephesi komutanı Ahmed Fahd en-Nime’yi tuzağa düşürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu