GenelYemen Gerçekleri

Aden’deki ‘Bir Ahmed’ hapishanesi mahkumları açlık grevine başladı

Yemen’de Mansur Hadi yönetimi tarafından başkent olarak ilan edilen Aden’de Birleşik Arap Emirlikleri kontrolünde bulunan “Bir Ahmed” hapishanesinde tutuklu bulunan mahkumlar açlık grevine başladı.

El Alem’de yer alan habere göre, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Yemen’de yürüttüğü savaş politikasına karşı oldukları için tutuklu bulunan mahkumlar ağızlarını dikerek açlık grevine başladı.

Geçtiğimiz ay Katar merkezli El-Cezire televizyonuna konuşan Güney Direniş Güçleri isimli grubun yöneticilerinden Adil el-Hasani, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Yemen’de hükümetin kontrolünde olan güney kentlerindeki gerçek rolü ve işkence ile suikastlara ilişkin bağlantılarına dair bildiklerini aktarmıştı.

Geçici başkent konumundaki Aden başta olmak üzere güney kentlerinde bulunan gizli hapishanelerin BAE tarafından işkence merkezleri olarak kullanıldığını belirten Hasani, kendisinin Aden’de BAE güçlerince alıkonularak işkence edilen ilk kişilerden biri olduğunu söylemişti.

Gizli hapishanelerde görev yapanların tümünün BAE ile Kolombiyalılardan oluştuğu ve kesinlikle aralarına Yemenlileri almadıklarına işaret eden Hasani, “Söz konusu gizli hapishanelerde dayak, elektrikli işkence, tecavüz tehdidi gibi çeşitli işkenceler yapılıyordu. Hatta demirlere oturtma işkencelerine maruz kaldıktan sonra kan kaybeden tutukluların hücrelerden çıkarıldığı görülüyordu. 42 kişinin işkence altında can verdiğini biliyorum.” Demişti.

Geçtiğimiz Haziran ayında BAE’nin Yemen’de kurduğu işkence üslerinde yaptığı insanlık dışı uygulamalar, bir mahkum tarafından yapılan çizimlerle gözler önüne serilmişti. İsmini açıklamayan tutuklunun Associated Press haber ajansına ulaştırdığı mektup ve çizimler, fiziksel ve cinsel tacizin boyutlarını açığa çıkarmıştı. Hapishane memurlarının insanlık dışı uygulamalarını resmeden tutuklu, kendisine suçlama yöneltilemediği halde bir yılda üç farklı cezaevine gönderildiğini anlatmıştı. Her çizimin yanına uygulanan fiziksel şiddetin açıklamasını yazan mahkum, görevlilerin mahkumları nasıl aradığı, işkencenin ardından mahkumları nasıl bıraktıkları gibi ayrıntıları resmetmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu