Genel

Afganistan’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Afganistan hükümeti artan şiddet nedeniyle ülkenin geniş kesimlerinde sokağa çıkma yasağı ilan etti. ABD ise Afgan mülteciler için 100 milyon dolarlık fon oluşturdu.

Afganistan’da artan güvenlik tehdidi nedeniyle üç vilayet hariç ülke genelinde gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

DW Türkçe’nin haberine göre Afganistan hükümeti, yabancı birliklerin çekilmeye başlamasıyla yeniden tırmanışa geçen şiddet olayları nedeniyle sokağa çıkma yasağı uygulanmasını kararlaştırdı. Afganistan İçişleri Bakanlığının verdiği bilgiye göre, yasak 22.00 ile 04.00 saatleri arasında geçerli olacak. Açıklamada, yasağın “şiddet olaylarının azaltılması ve Taliban’ın haraketliliğinin kısıtlanması için” 34 vilayetten 31’inde uygulanacağı belirtildi. Uygulamadan sadece Kabil, Pencşir ve Nengrehar vilayetleri muaf tutuldu.

NATO birliklerinin Afganistan’dan çekilmeye başlamasıyla birlikte ülkede Taliban ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar tırmanışa geçmiş, Taliban çok sayıda sınır noktasında ve 400 vilayetin yaklaşık yarısında kontrolü ele geçirdiğini duyurmuştu. Ancak ABD yönetimi artan şiddet ve Taliban’ın yeniden güçlenmesine karşın Amerikan birliklerinin yaklaşık 20 yıl sonra 31 Ağustos’a Afganistan’dan ayrılma planında değişiklik yapmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu