Suriye Düşmanları

Amerika polisi onlarca gazeteciye saldırdı

Amerika’da bir STK, ırkçılık karşıtı gösteriler sırasında polisin onlarca basın mensubuna saldırdığını duyurdu.

RT (Russia Today) haberine göre New York’ta bulunan basın mensuplarının koruma komitesi yaptığı açıklamada, “son günlerde Amerika’da ırkçılığa karşı gösteriler sırasında muhabirlere karşı basın özgürlüğünün ihlali konusunda en az 125 ve direkt saldırıda 90 vaka yaşandığını” duyurdu.
Komitenin haberine göre muhabirlere göz yaşartıcı gaz, biber gazı ve plastik mermiler kullanmak gibi saldırıların yapıldığını, saldırıların bazen kasıtlı olduğu ifade edildi.
Aynı komitenin haberine göre gösteriler sırasında yaklaşık 20 muhabir de tutuklandı.
Amerika’da polisin ırkçılığına karşı gösterileri haber yapmak isteyen muhabirlere karşı saldırının devamında Reuters’den iki muhabir polisin kurşunlarına hedef olurken kollarından yaralandılar.
Saldırı, muhabirlerin çok rahat bir şekilde fark edilecek durumda olmalarına rağmen gerçekleşti.
Daha önce de geçen Cuma günü Kentucky eyaletinde bir TV muhabiri, polisi biber kurşunlarına hedef olunca polis kurumu özür dilemek zorunda kalmıştı.
Bilindiği üzere 25 Mayıs günü Amerikalı siyahi George Floyd, Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde polisin acımasızlığı sonucu feci şekilde öldürülmesi ardından Amerikan polisinin ırkçılığa karşı protesto gösterileri düzenledi.
Gösteriler Amerika’nın bir çok büyük kentine yayılırken dünyadan da destekler geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu