Suriye DostlarıYemen Gerçekleri

Oxfam: Yemen krizinin tek yolu Arabistan’a silah satmamaktır

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, Yemen krizinin bitmesinin tek yolunun ülkelerin Arabistan’a silah satışını durdurmaları olduğunu vurguladı.

Arabi-21 sitesinin haberine göre Oxfam genel müdürü Jose M. Viera Suudi Arabistan’ın kaç yıldan beri Yemen’e saldırısını eleştirerek, Yemen krizinin daimi çözüm yolunun ateşkesin sağlanması ve suudilere ve diğer çatışan taraflara silah satışının durdurulması olduğunu vurguladı.
Jose Viera ateşkesin sağlanması ve taraflar arasında yararlı müzakerelerin başlama hedefinin, Yemen’de barışçıl çözüm yoluna ulaşmak olması gerektiğini zira Yemen’in 5 yıl savaşın ardından dünyanın en büyük insani faciası ile karşı karşıya olduğunu ifade etti.
Saldırgan Suudi koalisyonu uluslararası baskılar sonucu 9 Nisan günü Yemen’de ateşkesin ilan edildiğini duyurdu fakat birkaç saat sonra göstermelik ateşkesin de koalisyon tarafından ihlal edildiği belirtildi.
Ateşkesin ilan edildiği 9 Nisan tarihinden itibaren koalisyon güçleri 120 askeri ve sızma operasyonu ile 1586 hava saldırısı gerçekleştirdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu