Genel

Annan planını sözle değil pratikle desteklemek gerekiyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı; bir kaç gün önce İdlib iline bağlı Han Şeyhun bölgesinde uluslararası gözlemciler konvoyuna yapılan terör saldırısını kınayarak, bu gibi terör eylemlerinin Annan planını çökertmeyi hedeflediğini ifade etti.

Rusya Bugün Kanalının aktardığı açıklamalarında Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Alexander Lukashevich; bir kısım tarafların, karşılık vermesi için Suriye’de yönetimi provoke etmeye ve Annan planını sabote etmeye çalıştıklarının apaçık ortada olduğunu söyledi. Bu tarafların Suriye’de şiddeti tırmandırmaya çalıştıklarını ifade eden Lukashevich; BM gözlemcilerinin olumlu etkilerine rağmen Suriye’de durumların hala oldukça karmaşık olduğuna işaret etti.

Burhan Galyun’un son olarak yaptığı ve sözde özgür Suriye ordusu olarak bilinen silahlı grupları silahlandırmaya aleni davetinden Rusya’nın rahatsızlığını ifade eden Lukashevich; Suriyeli muhalif şahsiyetlerin belirli ülkeler tarafından silah temin etmeye hazır olduklarına dikkat çekerek, Annan planının uygulanmaya çalışıldığı bir sırada tüm bu konulardan aleni olarak söz etmenin ne anlama geldiğini sorguladı.

Lukashevich; Annan planını destekleyen tüm ülkelerin sözlerle değil pratikte destek sağlaması ve bu planın mantalitesiyle hareket etmesi gerektiğini belirterek, planın çatışma ve şiddeti siyasi sürece dönüştürmeyi hedeflediğini ekledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lukashevich; bunun haricindeki tüm hesapların, Uluslararası güvenlik konseyinin kararlaştırdığı Annan planına karşı çabaları aklamayacağına vurgu yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı