Genel

Mood: Heyet Suriye’nin işbirliği sayesinde etkin bir yöntem bulacak

Suriye’de görev yapan BM Gözlemciler Heyeti Başkanı General Robert Mood; Suriye hükümeti, BM başkanlığı ve katılımcı ülkelerin ileri işbirliği düzeyi sayesinde gözlemcilerin yayılmalarına ilişkin etkin bir yöntem bulmak üzere olduğunu ilan etti.

Dama Rose Otelinde bugün düzenlediği basın toplantısında General Mood; yayılma ve çalışma planları hazırlamakla temsil olan birinci süreçten Annan planını uygulama-çalışmakla temsil olan ikinci sürece taşınma talimatları vereceğini belirterek kısa bir süre içinde operasyonel kapasiteye ulaşacakları kanaatinde olduğunu ekledi.

Suriye’ye ulaşmalarından beri gördüklerinden memnun olduklarını söyleyen Mood; gözlemcilerin farklı bölgelere yayılmaları sürecinde bir kısım şiddet olaylarının devam ettiğini söyledi. Mood; fakat gözlemcilerin sayısı ne olursa olsun; dışarıdaki ve içerdeki tüm taraflara diyalog için gerçek bir fırsat sağlamadan şiddete son vermenin mümkün olmadığını ekledi.

Mood; diyalog ve uzlaşma olmadan hacim ve boyutu ne olursa olsun hiç bir şiddetin krizi çözmeyeceğine her zamandan daha çok inandığının altını çizdi.

Heyetin tarafları diyaloga çekme ve uzlaşmalarını sağlama planları yaptığını ifade eden Mood; fakat şiddet düzeyi azalmadan kimsenin bunun başarılı olmasını beklememesi gerektiğini söyledi. Mood; masum insanlara yardım etme ve istikrarı yeniden sağlamada ciddi olduklarına dikkat çekerek, fakat bunun için kavga eden taraflar ve onları destekleyen güçlerin kendilerine ciddi ve gerçek bir fırsat sağlamalarının gereğine vurgu yaptı.

General Mood; şu anda 60 ülkeden 260 askeri gözlemcinin Suriye’de görev yaptıklarını belirtirken, düzenli bir şekilde basınla iletişimde olma azminde olduğunu ekledi.

Gözlemciler farklı Bölgelerde Çalışmalarını Sürdürüyor

Öte yandan Annan planı kapsamında Suriye’de görev yapan BM gözlemcileri bugün ülkenin farklı illeri ve bölgelerinde durumları gözlemleme çalışmalarını sürdürdüler.

Bu bağlamda gözlemci heyetinden ekipler Şam kırsalında düşen Dareyya Kentini dolaşarak vatandaşlarla bir araya geldiler.

Deyrezzor ilinde bulunan gözlemci ekibi de Medleci Bulvarına ilaveten Cbeyle, Cura ve Muvazzafin semtlerini dolaştı.

Gözlemciler ekibi Homs Kentinde ise Halidiye, Kusur ve Bayyada semtlerini dolaşması ardından Devlet hastanesini ziyaret etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı