Genel

Arap Ligi Genel Sekreteri, Suriye’deki durumlara önyargıyla yaklaşıyor

Suriye’nin Kahire’deki Büyükelçisi Yusuf Ahmet; Arap Ligi Genel Sekreterinin bugün Suriye’deki durumlara ilişkin yaptığı açıklamalara cevap olarak; Lig Genel Sekreterinin çifte standartlı politika izlemeye ve Suriye’deki durumlara tek gözle bakmaya devam ettiğini söyledi.

Büyükelçi Ahmet; Arap Ligi Genel Sekreteri Nebil el-Arabi’nin, Suriye’nin içişlerine yönelik her türlü müdahaleyi sağlamakla birlikte Suriye ve halkına ambargoların yapılması, Suriye’nin ablukaya alınıp sıkıştırılması için ölümüne çaba harcayan bir kısım Arap tarafların yönettikleri ajandaların dayatmalarına boyun eğdiğini ifade etti.

Arabi’nin yaptıkları açıklamaların 31-01-2012 tarihinde uluslararası güvenlik konseyinde düzenlenen oturumda sergilediği performansın devamı olduğunu ifade eden Ahmet; Arabi’nin Suriye’deki durumlara ilişkin Arap Bakanlar Komisyonunun başkanı ile koordinasyon içinde Arap Ligi Gözlemci Heyetinin hazırladığı raporda yer alan gerçekleri çarpıtmaya çalıştığını ifade etti.

Ahmet; Arabi’nin aynı zamanda, Suriye halkına daha fazla yaptırımların uygulanması ve içişlerine her türlü yabancı müdahalenin sağlanması amacıyla kanuni adlandırmalar uydurarak Suriye’deki durumların sorumluluğunu hükümete yüklemeye çalıştığını, aleni siyasi provokasyon ve körüklemede bulunduğunu açıkladı.

Suriye’deki krize ilişkin Arabi’nin daha önceden belirlenen yönelim ve tutumları arkasındaki nedenleri sorgulayan Ahmet; güvenlik konseyinin oturumunda okuduğu beyanın içeriğine işaret etti. Ahmet; Arabi’nin gözlemci heyet raporundaki gerçekleri hiç bir şekilde dikkate almadığını ve Arap Liginin Suriye’de bulunan silahlı gruplara hiç bir şekilde hitap etmediğini görmezden geldiğini söyledi. Aynı zamanda bu silahlı grupların, Suriye’deki krizde bir taraf olduğunu, buna ilaveten orduya, güvenlik güçlerine, masum sivillere, kamu ve özel mülklere çirkef eylemlerde bulunduklarını da göz ardı ettiğini ekledi.

Suriye’nin Kahire Büyükelçisi Ahmet Arap Ligi ve üye ülkelerin; Suriye’nin ulusal güvenlik-istikrarına karşı provokasyonla birlikte Suriyelilerin masum kanları aleyhine belirli tarafların isteği üzerine Lig içinde karar almalarının, Lig genel Sekreterinin de Lig misakına ilaveten yetki ve görevlerine aykırı olarak bir kısım ajandalara hizmet edecek şekilde davranmasının artık kabul edilecek bir durum olmadığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı