Genel

Avrupa Komisyonu başkanı: Nükleer anlaşmanın korunması için her türlü girişime hazırız

Avrupa Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen, nükleer anlaşma olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın (KOEP) korunması için önemine vurgu yaparak, AB’nin bu uluslararası anlaşmanın korunması hiç bir çabadan kaçınmayacağını iddia etti.

Ursula von der Leyen, AB dış siyaset sorumlusu Josep Borrell’in KOEP’le ilgili açıklamalarına atıfta bulunarak bu anlaşmanın korunması ümidini dile getirdi.

Avrupa Birliği ile Almanya, İngiltere ve Fransa’dan oluşan Avrupa troykası, ABD başkanı Trump’ın 8 mayıs 2018’de nükleer anlaşmadan çıkmasının ardından yaptıkları açıklamalarda İran’ın nükleer anlaşmadan doğan iktisadi kazanımlarının korunacağına dair söz vermişler ama onların bu sözleri bu zamana kadar yalnızca havada kalmıştır. 

İslami İran da 8 mayıs 2019’da, nükleer anlaşma çerçevesinde taahhütlerini azaltmaya dair 1. adımını atmıştı.

İslami İran hükümeti pazar gecesi de bu doğrultuda 5. ve son adımını atarak, İran’ın artık nükleer faaliyetleri kapsamında uranyum zenginleştirmede ve rezervinde hiç bir sınır tanımayacağını bildirmiş ve nükleer alanda kalkınma ve araştırma çabalarını sürdüreceğini bildirmiştir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu