GenelSuriye Düşmanları

Avusturyalı Chorier Gazetesi: Türkiye, Suriye’de ki teröristlerin temel destekçilerden biridir

Avusturyalı Chorier Gazetesi; Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’ın Suriye’deki silahlı grupları destekleyen temel ülkeler olduklarını belirtirken, silahlı grupların gelişmiş ve ağır silahlar aldıklarını açıkladı.

Gazete; Doha ve Riyad’ın Suriye’de silahlıları destekleme yarışına girdiklerini ifade ederken, Katar’ın Suriye’deki cihatçıları, radikal örgütler ve Kaide örgütüne her türlü silah ve para desteğinde bulunduğunu, Suudi Arabistan’ın da geleceğe dönük kazançlar elde etmeye çalıştığına dikkat çekti.

Öte yandan Avusturyalı Der Standard Gazetesi de; Suriye’nin Birlikteki rolünün baltalanması ve Birliğin Katar tarafından gasp edilmesi ardından Arap Birliğinin umutsuz bir şekilde eli kolu bağlandığını ifade etti. Gazete Katar’ın; Arap Birliğini hegemonyası altına almasıyla tüm siyasi ajandalarını hayata geçirmede Müslüman Kardeşler ve diğer radikal gruplara her türlü desteği sağlamada bu Birliği kullandığını vurguladı.

Avusturyalı Gazete; Katar’ın bu hedefler çerçevesinde ABD’nin talimatları üzerine Suriye’nin Arap Birliğindeki sandalyesini Doha Koalisyonuna verdiğinin altını çizdi.

Türkiye’deki AKP hükümeti ile İsrail arasındaki son anlaşmanın ABD’nin isteği ve talimatları kapsamında geldiğine işaret eden Gazete; bunun bölgede Suriye’ye karşı cepheyi genişletme ve Şam’ı sıkıştırma amacı taşıdığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı