Suriye Dostları

Ayetullah Misbah Yezdi vefat etti

İran Uzmanlar Meclis üyesi ve Kum’daki İmam Humeyni (ra) Eğitim ve Araştırma Enstitüsü Başkanı Ayetullah Muhammed Taki Misbah Yezdi dün tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

86 yaşında vefat eden Ayetullah Misbah Yezdi son günlerde hastalığının şiddetlenmesi nedeniyle Tahran’daki bir hastaneye kaldırılmıştı.

Ayetullah Muhammed Taki Misbah Yezdi, 4 Şubat 1935 yılında, Yezd şehrinde, dindar bir ailede gözlerini dünyaya açtı. Ayetullah Misbah Yezdi, 1947-48 yıllarında ilköğretimini tamamladı.

Ayetullah Misbah Yezdi, dini ilimlerin yanı sıra, hakikat ve bilim arayışında olup, Ayetullah Burucerdi tarafından Almanya’ya gönderilen “Muhakkik Rüştü” adlı bilgili bir din âliminden fizik, kimya, fizyoloji ve Fransız dili gibi bazı modern ilimleri de öğrendi.

İmam Humeyni Eğitim ve Araştırma Enstitüsü Başkanlığı, Rehberlik Uzmanlar Meclisi üyeliği, Kültür Devrimi Yüksek Kurulu üyeliği, Kum İlahiyat Fakültesi Üstadları Cemiyeti üyeliği ve Ehl-i Beyt Dünya Meclisi Yüksek Konseyi Başkanlığı gibi görevler Ayetullah Misbah Yezdi’nin sorumlulukları arasında yer alıyordu. 

Tercüme, felsefe ve İslami öğretiler gibi alanlarda İslami ilimler üzerine çok sayıda eseri bulunan Ayetullah Misbah Yezdi’nin kitapları arasında “Felsefe Öğretimi”, “Kuran’da Ahlak” ve “İslam’ın Siyaset Teorisi” dikkat çekmektedir. 

Bu arada İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve İslami Şura Meclisi Başkanı Muhammed Baqır Galibaf, Ayetullah Misbah Yezdi’nin vefatı münasebetiyle ayrı ayrı taziye mesajları yayınladılar. 

İran cumhurbaşkanı Ruhani, mesajında  merhum için Allah’tan rahmet  dilerken, geride kalanları için sabır diledi.

İran meclis başkanı da,  bu münasebetle yayınladığı mesajda,  Ayetullah Misbah Yezdi’nin Şii dünyasının önde gelen alim ve düşünürlerinden biri olduğunu kaydederek. onun hayatı boyunca, İslami ilimleri öğrenmek, yayınlamak ve tanıtmak, öğrencileri ve din bilgisine  yetiştirmek için büyük çaba gösterdiğini bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu