Suriye Düşmanları

BAE, Trump yönetimine lobi yapmak için milyonlarca dolar harcadı

Eski ABD başkanına yakın bir kişinin BAE için lobicilik suçlamasıyla tutuklanmasının ardından Amerikan kurumları, Abu Dabi’nin Trump’ın dış kararlarını etkilemek için milyonlarca dolar harcadığını ortaya çıkardı.

Emirates Leaks’in Cumartesi günü verdiği habere göre,  “BAE, Donald Trump’ın başkanlığı sırasında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki baskı gruplarına, Trump yönetiminin kararlarını etkilemek amacıyla milyonlarca dolar harcadı.”

Geçen Salı, Amerikan medyası Donald Trump’ın Arap ülkeleri danışmanı Thomas J. Barrack’ın tutuklandığını bildirdi. Barak, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri için casusluk ve lobi yapmakla suçlanıyor ve iki Arap devletine gizli başkanlık bilgilerini sızdırdığı söyleniyor.

BAE, son 4 yıldır, Suudi Arabistan, Mısır ve Bahreyn’le Katar’la bağlarını kopardı. Avrupalı ​​ve Arap yetkililer, dört ülkenin Katar’daki egemenliği değiştirme niyetinde olduğunu söylüyor. 

ABD’nin eski başkanı Donald Trump’ın danışmanlarından, milyarder Thomas J Barrack , yabancı bir ülkenin hükümetinin adına ajanlık yaptığı gerekçesiyle tutuklandı.

Trump’ın 2016 yılındaki seçim kampanyasındaki danışmanları arasında yer alan kilit isimlerden 74 yaşındaki Barrack, kampanya sürecinde ve sonrasında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) adına çalışmakla suçlanıyor. Los Angeles kentinde tutuklanan, yatırım şirketi Colony Capital’in kurucusunun sözcüsü, Barrack’ın suçlamaları reddettiğini söyledi.

BAE destekli bir kişinin ABD’nin bu ülkenin başkenti Abu Dabi’deki büyükelçisi olması için çabaladıkları belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu