GenelSuriye Dostları

Batı ve bazı bölge ülkelerinin müdahaleleri Suriye krizini daha da karıştırmıştır

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, batı ve bazı bölge ülkelerinin müdahaleleri, Suriye krizini daha karışık bir konuma getirdiğini söyledi.

Ahmedinejad, Almanya Frankfurter Allgemeine Sonntagzeitung gazetesine verdiği bir röportaj’da, “İran İslam Cumhuriyeti tüm ülkelere olduğu gibi Suriyeye de şu tavsiyede bulunmaktadır ki özgürlük, seçim, ilkel ve temel haklar, adalet, saygı ve bağımsızlık halkın hakkıdır, reformlar zaruridir, hem ortadoğuda gereklidir ve hem de batıda, seçimler barış ortamı içinde yapılmalıdır. Fakat ne yazık ki NATO üyesi ülkeler ile bazı bölge yönetimlerin müdahalesi Suriye’de durumu daha karışık bir hale sokmuştur” dedi.

Suriye meselesinin çözümlenmesi için tüm gruplar ve taraflar ile görüşmeye hazır olduğunu ifade eden Ahmedinejad, “İran, Suriye’deki muhtelif grupları birbirine yakınlaştırmak, ve görüşme ortamı oluşturmak için yoğun bir çaba sürdürdü” ifadesini kullandı.

Parçin askeri tesislerle ilgili batının iddialarına da temas eden Ahmedinejad, bu tesislerin denetlenmesi mevzuunun, UAEA ajansı ile yapılan anlaşma metninde bulunmadığını söyledi.

Ahmedinejad, uranyumun %20 oranında zenginleştirilmesinin sadece tıbbi gereksinimlerden ötürü yapıldığını ve UAEA’nın geçerli kanunları uyarınca Tahran’ın %20 zenginleştirilmiş uranyumdan yararlanma hakkına sahip olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı