GenelIrak Gerçekleri

Berhem Salih: Bağımsız Kürdistan kuramayız

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin eski Başbakanı Berhem Salih, Kürtlerin birkaç sebepten dolayı bağımsızlık ilan edemeyeceğini söyledi.

Kurdpress haber ajansının haberine göre Erbil’de düzenlenen Barış ve Diyalog başlıklı bir konferansta konuşan Berhem Salih, Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlığı konusunda açıklamalarda bulundu.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreter Yardımcısı Berhem Salih, Iraklı siyasilerin de katıldığı konferansta Iraklı Kürtlerin bağımsız devlet kurma imkanı ile ilgili olarak “Kürdistan’daki tüm partiler ve şahsiyetler, bağımsız bir Kürt devleti kurmak ister. Bunu istemeyen hiç kimse yoktur; ancak bağımsız devlet kuramayız” dedi.

Berhem Salih, bağımsız devlet kurulamayacak olmasının sebebini iki ayrı Peşmerge gücünün bulunması ve bu güçlerin 22 yıl geçmesine rağmen hala tek bir güç halinde birleştirilememesiyle açıkladı.

Berhem Salih, “Bağımsız devlet, her şeyden önce gerçek bir siyasi irade gerektirir. Ortak bir askeri güce ve istihbarata sahip olmamız gerekir. Ayrıca ciddi sorunlara karşı koyabilmemiz için güçlü bir ekonomi stratejisine sahip olmamız gerekir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu