Genel

Cevad Zarif: Avrupa’nın stratejik hatası bölge gerçeklerini algılamamasıdır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Almanya ve İngiltere’nin son tutumlarından dolayı İran’ın hoşnutsuzluğunu belirterek, Avrupa’nın stratejik hatasının bölge gerçeklerini algılamamak olduğunu belirtti.

İran Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Zarif, İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab ve Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile birer telefon görüşmesi yaptı.

Görüşmede bölge ve uluslararası son gelişmeler ve Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) hakkında görüşmelerde bulundular ve İngiltere ile Almanya Dışişleri Bakanları bölgede gerginliğin artmaması için vurgu yaptılar.

Zarif görüşmede Amerika’yı şiddetle eleştirerek, o ülkenin bölgede özellikle General Süleymani terörü sonrası her türlü gerginliğin müsebbibi olduğunu belirtti.

Zarif ayrıca, Avrupa’nın Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) ile ilgili taahhütlerini yerine getirmemelerini eleştirerek, İran’ın attığı adımların KOEP çerçevesinde olduğunu ve bunun durdurulmasının tek yolunun Avrupalıların taahhütlerini yerine getirmesine bağlı olduğunu söyledi.

Almanya ve İngiltere dışişleri bakanları da bu görüşmelerde bölgedeki gerginliğin artmasının önüne geçilmesinin zaruri olduğunu bildirdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu