GenelSuriye Dostları

Direnişin hamisi İran: Savunma sistemlerine dair yeni başarılarımızı yakın gelecekte sergileyeceğiz

Rusya’nın İran’a S-300 hava savunma sistemlerini vermekten vazgeçmesi üzerine İran bu sistemleri kendi imkanlarıyla üretmeyi planlıyor.

Rusya’nın İran’a vermeyi taahhüt ettiği S-300 hava savunma sistemlerini vermekten vazgeçmesi üzerine İran bu sistemleri kendi imkanlarıyla üretmeyi planlıyor.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Savunma Bakanı General Ahmed Vahidi yaptığı açıklamada savunma sistemi hakkındaki projelerini daha evvel ilan ettiklerini söyledi. Vahidi savunma sistemlerine ve deniz kuvvetlerine dair yeni başarılarını yakın gelecekte sergileyeceklerini sözlerine ekledi.

Eylül ayı başlarında Hatem el Enbiya Hava Savunma Üssü komutanı General Ferzad İsmaili Bavar 373 olarak isimlendirilen sistemin %30’unun tamamlandığını belirtmişti. General, İranlı uzmanların yönettiği programın Mart 2013’te tamamlanmasının beklendiğini söyledi.

Sovyetler Birliği döneminde geliştirilmeye başlanan bu füzeler büyük sanayi tesislerini ve kritik önemdeki bölgeleri hava saldırılarından korumayı amaçlıyor. Gelişmiş radar sistemi sayesinde aynı anda 100 hedefi takip edebilen bu sistemde füzeler 12 ayrı hedefe kilitlenebiliyor.

Nato ülkelerinin bazıları da bu sisteme benzer sistemler kullanıyorlar. Türkiye’ye yerleştirilecek olan Patriot sistemlerinin S-300’lerin benzeri olduğu biliniyor.

İran Rusya ile S-300 füzelerinin satın alınmasına dair bir sözleşme imzalamış olsa da, Rusya Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından ilan edilen yaptırımları gerekçe göstererek İran’a bu füzeleri teslim etmeyeceğini açıklamıştı.

İran ile Rusya arasında uluslar arası tahkim kurulunda bu füzelerin teslim edilmemesi sebebiyle oluşan zararın tazminini konu alan bir dava bulunmakta.

Rusya İran’ın ödediği avansı iade etmekten başka bir şey yapmayacağını belirtirken, İran taahhüde rağmen füzelerin teslim edilmemesinin çok daha büyük zarara yol açtığını söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı