FilistinSuriye Dostları

Dünya Kudüs Günü, İran’da beyaz bölgelerde düzenlenecek

Yarın mübarek Ramazan ayının son cuması Dünya Kudüs Günü’dür. İslami İran’da koronavirüs salgını nedeniyle Dünya Kudüs Günü yürüyüşü ve etkinlikleri beyaz bölgelerde düzenlenecek.

Dünya Kudüs Günü dolaysıyla İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei’nin twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamada “İsrail’in ortadan kaldırılması, Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi Filistinlilerin kendi hükümetlerini seçmeleri ve Netanyahu gibi haydutları kovmaları anlamına geliyor.” dedi.

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, şunları kaydetti:

“İsrail devletinin yok olması Yahudilerin ortadan kaldırılması anlamına gelmez. Bizim Yahudilerle işimiz yok. İsrail’in ortadan kaldırılması Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi Filistinlilerin kendi hükümetlerini seçmeleri ve yabancılar ve Netanyahu gibi haydutları kovmaları anlamına geliyor. ‘İsrail’i ortadan kaldırmak’ budur ve olacak.”

Dünya Kudüs Günü yürüyüşü ve etkinlikleri yarın İran’ın beyaz bölgelerinde düzenlenecek.

Bu bağlamda konuşma yapan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Kudüs’ün unutulmayacağını ve İsrail’in işgali altında kalmayacağını belirterek Filistin’in özgürlüğüne kavuşacağını söyledi. Ruhani İran Hükümet toplantısında, mazlum Filistin halkının sesini dünyaya duyurmak için meşru her yoldan çalışacaklarını açıkladı. Ruhani konuşmasında, “Kudüs Günü bu yıl bizim için farklı koşullar altında geçiyor bu günü ihya etmek için ülkede Cuma namazının kılındığı bölgelerde farklı aktiviteler düzenlenecek.” ifadelerine yer verdi.

Ruhani, Filistin halkının acımasız baskılara maruz kalmasına rağmen kararlılıklarının ve direnişlerinin devam edeceğini ve bu yolun er ya da geç zaferle sona ereceğini vurguladı.

İran Meclis Başkanının uluslararası işler özel danışmanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ise, “Filistin halkının direnişi, İsrail’in sahte varlığını sona erdirecek ve yakında Kudüs’te dua edeceğiz.” dedi.Abdullahiyan, Siyonistler için bölgede yer olmadığını belirterek, Filistin’in tamamının Filistinlilere ait olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu