Cinayet ve KatliamlarFotoğraflarFotoğraflı Cinayet ve KatliamlarGenel

Foto:El-İhbariye katliamından Suriye’ye ve halkına karşı terörün tırmandırılmasına kışkırtanlar sorumludur

Enformasyon Bakanı Umran Zubi, Suriye’nin el-İhbariye kanalını bu sabah basan teröristlerin kanaldaki medya mensupları, gazeteciler, sivil korumalar, santral ve resepsiyon görevlilerini idam ederek tam anlamıyla bir katliam işlediğini söyleyerek teröristlerin bina, haber stüdyoları ve özel ofislerinde bubi tuzakları kurarak, bombaladıklarını ve taşıyabildikleri cihazları çaldıklarını bildirdi.

Enformasyon Bakanı bu sabah saldırıya uğrayan el-İhbariye kanalından verdiği demeçte, saldırıda şehit düşen medya mensupları ve kanal çalışanları için medya mensupları, gazeteciler ve tüm halkımıza başsağlığı dileyerek olayı basın özgürlüğü ve basın ahlak değerlerini hedef alın bir katliam olarak nitelendirdi.

Zubi, bu katliamın boşluktan kaynaklandığı ya da bir terör katliamından ibaret olduğunun söylenemeyeceğine vurgu yaparak dün akşam Avrupa Birliğinin Lüksemburg’da Suriye Radyo ve Televizyon Kurumuna bağlı televizyon ve radyolara yaptırım uygulama kararı aldığını bildirdi.

“Bununla birlikte Arap ve yabancı medya organlarının Suriye’ye yönelik kışkırtıcı medya kampanyaları tüm hızıyla devam ederken söz konusu kanallar bu sabah ifade özgürlüğü, basın ve gazetecilik çalışmalarına yapılan saldırıyla taçlandırılan katliam ve şiddet eylemlerini kışkırtmayı sürdürüyor” dedi.

Enformasyon Bakanı, el-İhbariye televizyonuna yapılan saldırıyı basın ve medyaya yapılmış en çirkin saldırı olarak nitelendirdi.

Bakan Zubi, Avrupa Birliği ve tüm kurumlar, dünya Enformasyon Bakanları, Arap Enformasyon Bakanları Konseyi, basın ahlak misakı, Arap ve yabancı medya organları, İnsan Hakları Konseyi, BM, Uluslar arası Güvenlik Konseyi, Arap Ligi Kurulunun dikkatini bu katliama çekmek istediğini kaydetti.

Bakan Suriye’ye yönelik katliamların Arap Ligi Genel Sekreteri ve uluslar arası güvenlik konseyi üyeleri tarafından kasıtlı olarak göz ardı edildiğine dikkat çekti.

Teröristlerin medya mensupları ve kanal çalışanlarını bağlayıp idam etmelerinin silahlı terör gruplarının vahşetini yansıttığını ifade ederek bu katliamın sorumluluğunu Suriye’de şiddeti ve katliamı kışkırtan medya ve yetkililer, Suriye’de silahlı grupların varlığını inkâr edenler başta olmak üzere uluslar arası güvenlik konseyi üyelerine yükledi.

“Bazı Arap medya organları şu ana kadar bu katliama ilişkin tek bir haber yada görüntü yayınlamamıştır” diyen Zubi, özgürlük ve demokrasiyi savunduklarını iddia eden medya organlarının medya mensupları ve gazetecilerin şehit olduğunu duyurma zahmetinde bulunmadıklarının altını çizdi.

Enformasyon Bakanı, bu saldırının el-İhbariye kanalının yayınını durduramayacağını bildirerek Suriye’nin sesinin komplolarla mücadele etmek amacıyla her kanaldan duyurulacağının altını çizdi.

Suriye uydu televizyonlarının yayınını durdurma kararı alan Arap Ligi Genel Sekreteri ve Arap Ligi Kuruluna bu katliamın siyasi ve yasal sorumluluğunu yükleyen Zubi, “bu katliamdan onlar sorumludur ve sorgulanmaları gerekiyor. Çünkü katliamı işleyenler Arap Ligi Kurulunun Suriye basınını susturma kararını uyguladılar” diye konuştu.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu