Destek GösterileriFotoğraflarFotoğraflı Destek Gösterileri

Foto – Suriye’de Dev Bayrak Gösterisi

Suriye halkının vatanseverliği ve her türlü yabancı müdahaleye karşı iç gücünü yansıtan bir görüntüyle değişik kesimlerden yüz binlerce vatandaş bugün Şam’ın Mezze semtindeki otoban üzerinde 2300 X 18 metre boyutlarındaki en büyük bayrağı açtılar.

Suriye gençlerinin gönüllü olarak başlattıkları “En Büyük Bayrağı Birlikte Açalım” kampanyasına değişik sosyal, sivil ve halk etkinliklerinden kitleler katıldılar.

Kampanya etkinliklerini milli marşı seslendirmekle başlatan katılımcılar, ardından ordu ve sivillerden tüm şehitlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundular.

Katılımcılar daha sonra Suriye, Suriye’nin onuru ve ulusal birliği adına yerleri ve gökleri inleten sloganların eşliğinde bayrak renklerinde balonları gökyüzüne uçurdular.

SANA’ya konuşan kampanyanın basın koordinatörü Rebii Diyba; kampanyanın, değişik kesimleri ve etkinlikleriyle tüm Suriye halkının adına düzenlendiğini ifade etti.

Diyba kampanyanın Suriye halkının ulusal birlik-beraberliğini ve Suriye’nin içişlerine her türlü yabancı müdahaleye karşı tutumunu vurguladığını kaydetti.

Kampanya maliyetinin yaklaşık olarak bir milyon lirayı ( 1 $ = 47 SL) bulduğuna işaret eden Diyba, tüm bu paranın tüm illerden Suriyeli gençlerin gönüllü bağışlarıyla toplandığını, değişik ülkelerde yaşayan Suriyeli gurbetçilerin de bu bağlamda önemli bir katkıları olduğunu belirtti.

Diyba; en büyük bayrağı birlikte açma ve buna eşlik den yürüyüş etkinliğine katılma davetinin her hangi bir resmi sıfat olmadan istisnasız tüm Suriyelilere yöneltildiğine dikkat çekti.

Bu kampanyadan amacın Suriye halkının Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad’ın yönetiminde milli ve ulusal ilkelere bağlı olduğunu, bu ilkelere ısrarla tutunduğunu, Suriye’nin içişlerine herhangi bir ülkeden herhangi bir müdahaleyi kesinlikle reddettiğini vurgulama yönünde bir mesaj vermek olduğunu ifade etti.

Kampanya Organizatörlerinden Ğayyas Tüfenkci; bayrağı açma kampanyasına Suriye’nin tüm bölgelerinden gelen 8 bine yakın genç kız ve erkeğin katıldığını belirtirken, değişik kesimlerden halk kitlelerinin otobanın karşı tarafında yer aldıklarını ekledi.

Tüfenkci; açılan bayrağın kesinlikle en uzun ve en geniş Suriye bayrağı olduğuna işaret ederek 2300 metre uzunluğunda 18 metre genişliğinde olduğuna dikkat çekti. Ayrıca bayrak uzunluğu sembolünün Suriye nüfusunun 23 milyondan ibaret olmasına dayandığına işaret etti.

En büyük bayrağı açmak için oldukça kalabalık kitleler halinde otobana akın eden gençlerde ulusal duyguların coştuğu belirtirken, kimi gençlerin bu coşku karşısında gözyaşlarını tutamadıkları ifade edildi.

Bu arada halkın bütün kesimlerinden kitleler Şam’ın dört bir yanından ve en uzak bölgelerinden sabahın erken saatlerinden itibaren en büyük bayrağın açılacağı noktaya akın etmişti.

Diğer yandan kampanyaya katılan sosyal, sivil ve halk etkinlikleri; Suriye halkının iç birliğine, muhteşem çeşitliliğine, canlılığına ve yaratıcılıkta yenilenen gücüne güvendiklerini ifade ettiler.

Etkinlikler; “bizim ve ülkemizin geleceğini belirleyecek olanlar biziz… ulusal birliğimizi ve geleceğimizi baltalamada hiç kimseye izin vermeyeceğiz…” dediler.

Suriye halkının tarihi asalet ve uygar bir bilince sahip olduğunu belirten etkinlikler, bu halkın vesayet, boyundurukluk yada müdahale olmadan çağdaş-modern ulusal sürecini yönlendirmeye muktedir olduğunu belirttiler.

Kampanyaya değişik Arap ülkelerinden Suriye üniversitelerinde öğrenim gören öğrenciler katıldılar.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı