Cinayet ve KatliamlarFotoğraflarFotoğraflı Cinayet ve KatliamlarGenel

Foto – Suriye’de terör patlamalarının şehitleri kitlelerin katılımıyla uğurlandı

Suriye’nin Başkenti Şam’ı hedef alan iki terör patlamasında yaşamlarını yitiren şehitler bugün Osman Camisinde resmi ve halk kitlelerinin katılımıyla düzenlenen cenaze töreniyle son yolculuklarına uğurlandılar.

Kılınan cenaze namazı ardından şehitlere düzenlenen resmi uğurlama töreninde Ordu Bandosu Şehit ve Veda marşlarını çalarken törene katılan kalabalık halk kitleleri şehitleri çiçek yağmuruna tuttular.

Şehitlerin vatan bayrağına sarılı naaşlarının omuzlarda taşındığı törenlerde kitleler ulusal sloganlarla yerleri gökleri inlettiler.

Muhtelif kesimlerden cenaze törenine katılan kalabalık kitleler; silahlı terör gruplarının kanlı ve vahşi eylemlerini kınadıklarını belirterek, arkalarında duran ve onlara her türlü desteği sağlayan güç ve ülkeleri protesto ettiler.

Bu gibi barbar eylemlerin kendilerini onur verici ulusal tutumlarından caydırmayacağını belirten kitleler; vatanlarına ve onurlu hür liderlerine daha fazla tutunacaklarını, Suriye ve halkını hedef alan planları çökertmek için saflarını daha çok sıklaştıracaklarını vurguladılar.

Bu arada Bağdat Caddesi ile Kassaa Semti arasında terör saldırısının gerçekleştiği noktada Şam’daki Rum Ortodoks Patrikliğinin terör saldırılarında şehit düşenlerin anısına düzenlediği miting ve ayine bütün halk kesimlerinden geniş bir katılım sağlandı.

Ayinde şehitlerin ruhlarına dualar okunduktan sonra tanrıdan yaralılara acil şifalar ve Suriye’nin güvenlik ve istikrarına muhafaza dileklerinde bulunuldu.

Terör saldırılarını şiddetle kınayan ayin katılımcıları bu tür faaliyetlerin ne halkın kültüründe ne de herhangi bir dinde yeri bulunmadığını dile getirerek bu saldırıların Suriye’nin güvenlik ve istikrarını bozmayı ve kaos yaratmayı amaçladığını aktardılar.

Rum Ortodoks Patrikliği Patrik Yardımcısı Piskopos İshak Berket SANA’ya yaptığı açıklamada terör saldırısının gerçekleştiği mekanda yapılan bu ayine bütün müminlerin katıldığına ve şehitlerin ruhuna dualar okuduğunu dile getirdi.

Bu miting ve ayinin terör saldırısında yaralanarak hastanelerde tedavi görmekte olan vatandaşların isteği üzerine düzenlendiğini belirten Berket; bu terör saldırılarını gerçekleştirenler ve onları destekleyenlerin hiçbir semavi dine tabi olmadığına işaret etti.

Terör saldırılarının bütün Suriyelilerin yaşamakta olduğu güven ve güvenliği ortadan kaldırmayı hedeflediğine dikkat çeken miting katılımcıları; bütün Suriyelileri ulusal birliği güçlendirmeye ve omuz omuza tek bir safta durmaya çağırdılar.

Terör saldırılarını silah ve parayla destekleyen devletlerin Suriye’yi hedef alan komplolarının en çirkin bölümüne başladıklarını dile getiren katılımcılar; Suriye’nin güvenlik ve istikrarını bozma projeleri hezimete uğradıkça terör saldırılarının daha fazla vahşileştiğini beyan ettiler.

Masum insanların canlarına kasteden terör saldırılarını düzenleyenlerin ve arkasında duranların hiçbir şekilde herhangi bir din veya ahlaka mensup olamayacağını söyleyen katılımcılar; ayrıca bu saldırıların komplocu güçlerin bütün projelerinin iflas ettiğinin bir yansıması olduğunu kaydettiler.

Suriye’nin geçmişte olduğu gibi gelecekte de uygarlıkların vatanı olarak kalacağını vurgulayan katılımcılar; hiçbir komplo ya da saldırının Suriye halkını kapsamlı reform yolunda ilerlemekten alıkoyamayacağını ibraz ettiler.

Suriye İçin Evrensel Yürüyüşte onurlu bütün vatan evlatlarının ülkenin cadde ve meydanlarını karnaval yerine çevirmesinin halkın ulusal birliğine sımsıkı kenetlendiğinin bir göstergesini teşkil ettiğini dile getiren katılımcılar; bugün burada toplanan bütün insanların şehitliği bir onur olarak gördüğünü ve vatan uğruna canını tereddütsüzce feda etmeye hazır olduğunu haykırdılar.

Suriye halkının bütün komplo ve saldırılar karşısında zafere kadar direnecek bir güce ve iradeye sahip olduğunu ifade eden katılımcılar hiçbir güç ve saldırının bu iradeyi kıramayacağını aktardılar.

Halkı yasa boğan terör saldırılarını şiddetle kınayan katılımcılar; bu terör saldırılarının kimi sömürgeci devletlerin ve Arap işbirlikçilerinin muhalefete silahlanma çağrısı yapması sonucu gerçekleştirildiğini kaydettiler.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu