Genel

Suriye’nin İdlib kentinde günlük yaşam normal seyrine dönüyor

İdlib’te halk arasında fitne sokan ve katletme-bozgunculuk faaliyetlerinde bulunan silahlı terör gruplarının güvenlik ve asayiş güçleri tarafından temizlenmesinin ardından il sakinleri normal günlük yaşantılarına geri döndüler.

İlde güvenlik ve istikrarın sağlanmasından sonra işlerine güçlerine dönen ve rahat bir nefes alan vatandaşlar zeytinliklerden buğday arazilerine fabrikalardan devlet dairelerine kadar yaşamın her alanını ilmek ilmek dokumaya devam ediyorlar.

Yaşamın normal seyrine girmesi kentteki pazar ve çarşılara da bir canlılık getirirken kırsal kesimde yaşayan vatandaşlar da ihtiyaçlarını karşılamak ve resmi dairelerdeki işlemlerini yapmak için kente inmeye başladılar.

İdlib Eğitim Müdürlüğünden yetkili bir kaynak okullarda eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yeniden başladığına işaret ederek bütün kamu sektörlerinde günlük mesainin normal bir şekilde işlediğini belirtti.

Kentte gözlem yapmak amacıyla bir gezintide bulunan SANA muhabirine açıklamalarda bulunan vatandaşlar güven ve güvenliğin bulunmadığı bir ortamda hiçbir iş yapamadıklarını asayiş ve güvenlik güçlerinin güvenliği sağlamasıyla fatura ödeme, alışveriş yapma ve daha birçok günlük işlerini yapmaya başladıklarını dile getirdiler.

Kentte güvenlik bulunmaması nedeniyle daha önce ödeyemediği telefon faturasını ödemeye çıkan Ümmü Muhammed; güvenliği sağlamaları nedeniyle asayiş ve güvenlik güçlerine minnet ve teşekkürlerini sundu.

İdlib kırsalından memur olarak çalıştığı devlet dairesine gelen Ahmet ise silahlı terör gruplarının herkesin canına kast etmesi nedeniyle daha önceleri evinden dışarıya çıkamadığını belirterek güvenliğin sağlanmasıyla artık normal günlük yaşamına devam ettiğini ve işine gelebildiğini aktardı.

Güvenlik birimlerinin görevlerini severek yaptıklarına işaret eden vatandaşlar silahlı terör gruplarına karşı mücadelede güvenlik birimlerinin masum insanları korumak ve günlük yaşamın normal seyrinde devam etmesi için büyük bir çaba harcadıklarına dikkat çektiler.

Kent çarşısında esnaf olan Ali; kente huzur ve güvenliğin gelmesinden sonra kendini güvende hissettiğini ve normal günlük yaşamını sürdürmeye başladığını belirterek Suriye’nin toprak bütünlüğünü bozmaya çalışan komplocuların yolunun kesildiğini dile getirdi.

Güvenliğin sağlanmasının ardından okuluna devam eden öğrenci Ehlam ise gerçeklerin artık gün yüzüne çıktığına değinerek dezenformasyon medya araçlarının gerçekleri çarpıtma ve provokasyon çalışmalarının hiçbir sonuç vermeyeceğini vurguladı.

İdlib Valisi Yaser el-Şavki de bugün il daire müdürleriyle yaptığı toplantıda vatandaşların gıda, sağlık ve eğitim gibi ihtiyaçlarını karşılamakla ilgili çalışma programlarının yoğunlaştırılması ve çalışma performansın yükseltilmesinin önemini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı