GenelSuriye Düşmanları

Fransa askerleri Mali’de ilerlemesini sürdürüyor

Mali’ye işgal amaçlı asker gönderen Fransa birliklerinin ilerlemesi sürerken Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Fransız askerlerinin Mali’de sözde silahlı gruplara karşı başlattığı operasyonla ilgili basın toplantısı düzenlendi.

Mali’deki operasyonun gerekli ve meşru olduğunu iddia eden Hollande, Fransız ordusunu müdahale etmek zorunda kaldığı bu operasyonun ciddi sonuçları olacağını belirtti. Fransa’nın uluslararası kurallara uygun olarak hareket ettiğini de ileri süren Hollande, BM Güvenlik Konseyi’nin çözümle ilgili kararını uygulayan Fransa’nın yalnız olmadığının altını çizdi. Hollande, Fransa’nın önce Avrupa ve Pazartesi akşamı da BM Güvenlik Konseyi’nin desteğini aldığını hatırlattı.

Bu arada Almanya Savunma Bakanı Thomas de Maiziere, Almanya’nın iki askeri nakil uçağıyla Fransa’nın Mali operasyonuna lojistik destek sağlayacağını söyledi.

Bu arada Mali’de silahlı gruplar, başkent Bamako’ya 400 kilometre uzaklıktaki Diabali kentini ele geçirerek, başkente doğru ilerlemeyi başardı.

Paris’in Mali’ye operasyonunu, “Cehennemin kapısını açtılar” sözleriyle değerlendiren silahlı gruplar, Fransa topraklarına ve hedeflerine saldırı düzenleme tehdidinde bulundu. Geçtiğimiz hafta sonu Mali’ye askeri operasyon başlatan Fransa’nın şu anda bölgede 750 askeri bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı