Genel

General Mood heyet çalışmalarının geçici olarak hafifletileceğini bildirdi

BM Gözlemciler Heyeti Başkanı Robert Mood dün akşam saatlerinde Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığına; ‘gözlemcileri hedef alan şiddet eylemlerinin artması’ olarak nitelendirdiği nedenlerden dolayı gözlemciler heyetinin çalışmalarını geçici olarak hafifletme niyetinde olduğunu bildirdi.

Bu bağlamda bilgi alan Dışişleri Bakanlığı General Mood’a; özellikle gözlemcilerin güvenliği ve görevlerini istenilen şekilde yerine getirmekle ilgili kararlar olmak üzere aldığı kararları anlayışla karşıladığını bildirdi.

Dış İşleri ve Gurbetçiler Bakanlığı; gözlemciler heyeti yönetimine Annan planının imzalanmasından sonra silahlı grupların terör eylemlerini tırmandırdıklarını ve bir çok kez gözlemciler heyetini hedef alarak gözlemcilerin hayatlarını tehdit ettiklerini açıkladı. Bakanlık teröristlerin Annan planını göz ardı ettiklerini, Suriye hükümeti ile BM arasında imzalanan ön anlaşmaları hiçe saydıklarını belirtirken bir kısım Arap ve bölgesel güçlerin bu bağlamda terör gruplarına yardım sağladıklarını ve hala de sağlamaya devam ettiklerini belirtti. Bu güçlerin silahlı terör gruplarına gelişmiş teknolojik silahlar ve iletişim cihazları sağladıklarını ifade eden Bakanlık; BM ve planlarına meydan okumalarıyla kanlı suçlar işlemelerine yadımcı olduklarını ekledi.

Bakanlık Suriye’nin Annan planına bağlılığını ve özenini bir kez daha belirttiğini ifade ederek BM heyetinde görev yapan gözlemcilerin güvenliğine büyük özen gösterdiğinin altını çizdi.

Bu arada BM gözlemciler heyeti başkanı General Mood bugün yayınladığı bildiride heyetin çalışmalarını askıya aldığını ilan etmişti.

General Mood bildirisinde; askıya alma kararının günlük olarak değerlendirileceğini ve gözlemcilerin görevlerini yerine getirmek için durumların uygun olduğunun görülmesi halinde heyetin yeniden göreve başlayacağını belirtmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu