Genel

Golan Üzerinde Hakimiyet Kurma Kararı Geçersiz ve Hükümsüzdür

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı BM Genel Sekreterine Suriye’nin BM Genel Kurulunun Golan’la ilgili 19-66 sayılı kararlarına ilişkin tavrını içeren bir mektup gönderdi.

Bakanlık mektubunda, İsrail’in Suriye’nin işgal altındaki Golan topraklarında yasaları, hakimiyeti ve yönetimini dayatma yönündeki kararının geçersiz ve hükümsüz olduğunu belirterek 1981 yılı 497 güvenlik kararı uyarınca bu kararın hiçbir yasallığı bulunmadığına işaret etti.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı, BM Genel Kurulunun söz konusu kararında İsrail’den Golan topraklarının demografik yapısı, kentsel özellikleri, kurumsal yapısı ve kanunlarını değiştirmekten vazgeçmesi gerektiğinin yinelendiğine dikkat çekti.

Suriye’nin İsrail hükümetinin geçen yılın Haziran ayında aldığı işgal altındaki Mecdel Şems beldesinin doğusunda ayırma duvarı kurma ve Golan’da yerleşimi yoğunlaştırma kararını kınadığı bildirilen mektupta, bu uygulamaların İsrail’in barışı reddeden niyetlerini gösterdiğinin altı çizildi.

Bakanlık, BM’ye üye ülkelere işgal altındaki toraklarda üretilen doğal ürünlerin ithal edilmesini reddetme çağrısında bulunarak İsrail’in uluslar arası kararlara uyması gerektiğine vurgu yaptı.

Bununla birlikte mektupta Suriye’nin İsrail işgalinin geçtiğimiz Mart ayında Golan’daki Suriyeli çiftçilerin ürettikleri elmayı Suriye’ye nakletmelerini engellemesini kınadığı belirterek BM Genel Sekreterine İsrail’in anlaşmalara uymasını sağlamak için müdahaleye çağırdı.

Suriye, BM Genel Sekreteri, İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, İnsan Hakları Konseyi Başkanı ve Uluslar arası Kızılhaç Örgütünden Golanlı vatandaşların anavatanları Suriye’yi ziyaret etmelerini engelleyen uygulamalarından vazgeçirmeye davet etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı