Genel

Suriye yönetimi BM heyetiyle ortak çalışmaları değerlendirdi

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdat dün Suriye yönetiminin en yüksek düzeyde BM Suriye Temsilcisi Kofi Annan planının başarılı olması özeninde çaba harcadığını ve bu plan çerçevesinde Suriye’de görev yapan BM gözlemcilerinin güvenliğini korumaya çalıştığını belirtti.

Suriye’de görev yapan BM Gözlemciler Heyeti Başkanı General Robert Mood ile toplantısının ardından Şam’daki Dama Rose otelinde basına yaptığı açıklamalarda Mikdat; görüşmede gözlemcilerin tamamının farklı bölgelerde yerlerini almaları ardından ortak olarak yapılabilecek çalışmaları masaya yatırdıklarını söyledi.

Suriye’nin Türkiye, ABD ve bir kısım ülkelerin büyükelçileri yada maslahatgüzarlarını istenmeyen şahsiyetler olarak ilan etme kararına ilişkin bir soruyu cevaplayan Mikdat; Suriye’nin bu bağlamda ilk adımı atan taraf olmadığına işaret ederek bilmisil tutum aldığını söyledi.

Mikdat; karşı tarafın tutum ve politikalarını düzeltmesiyle birlikte Annan planı ve BM gözlemci heyetinin misyonuna gerekli desteği sunması için çok beklediğini ifade ederek böyle bir karar almasından esef duyduğunu çünkü karşı tarafların Annan planının başarıl olmasını istemedikleri gibi Suriye’de güven ve istikrarın yeniden sağlanmasını temenni etmediklerini belirtti.

Kendi tarafından General Mood; görüşmeyi güzel, yapıcı ve profesyonel olarak nitelendirdi.
Heyet çalışmalarına ilaveten belirli bir kısım icraatları masaya yatırdıklarını ifade eden General Mood; Suriye’de istikrar ve güvenliğin sağlanmasına odaklandıklarını ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı