GenelSuriye Düşmanları

Haçlı orduları Mali’yi işgal ediyor

Mali’de Müslümanları katlederek bu ülkenin varlığını yağmalamaya karar veren Haçlı orduları, Fransa’yı öne sürerek yerli işbirlikçilerinin yardımıyla bu ülkeyi işgale başladı.

ABD’nin sabık başkanı oğul Bush’un haykırdığı haçlı savaşları giderek Müslümanları kuşatmaya başladı. Mali’ye göz diken Batı ittifakı burayı Fransa’nın işgal etmesine göz yumuyor. Mali’deki satılmış yönetim, kendi halkını Fransa ordusuna öldürtüyor!

Fransa’nın öncülük ettiği askeri işgal harekatı sürerken, Mali ordusuna mensup askerlerin kontrol altına aldıkları kasaba ve köylerde yanında kimliği olmayanlara yargısız infaz yaptığı bildiriliyor. Etnik çatışmaların daha önce açık bir şekilde patlak vermediği Mali’de aynı gün birçok insan hakları kuruluşu tarafından askerlerin yaptığı yargısız infaz ve sivil katliamlara dair haberlere dikkat çekilmesi dünyayı endişelendirdi. Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu, Mali ve Fransız askerleri tarafından yapılan infazların mutlaka bağımsız bir kurum tarafından soruşturulması gerektiğini bildirdi. Federasyonun verdiği bilgilere göre, Sevare kasabasındaki askeri garnzionun içinde en az 7 kişi infaz edildi. Yine federasyon 20 kişinin daha öldürüldüğünü ancak bu kişilerin cesetlerinin aceleyle yakıldığını belirtti. Mali İnsan Hakları Derneği Başkanı Muhtar Mariko da, Mali ordusunun tekrar ele geçirdiği yerlerde yasadışı infazlar yapıldığını duyurdu. Mariko, infazların ırkçılığa dönüşebileceği endişesini dile getirdi. ABD merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü ise Fransız ve Mali askerlerinin kontrolündeki Niono’da, sivillerin de öldürüldüğünü duyurmuştu. Örgüt, Mali ordusunun özellikle Tuaregleri ve Arapları hedef aldığını, ülkenin kuzeyini elinde bulunduran silahlı grupların içinde bu iki gruba mensup şahısların da bulunduğuna işaret etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı