FilistinSuriye Dostları

Halid Meşal: İsrail’i göklere sığdıramayanların sonu hüsran olacaktır

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) eski Siyasi Birim Başkanı Halid Meşal, Hamas hareketinin vatan için mücadele eden ortaklarıyla birlikte Filistin halkının ulusal sabiteleri ile meşru haklarının itibarını geri kazandırdığını belirterek, hukuk tanımaz İsrail üzerine bahse girenlerle işgal rejimini göklere sığdıramayan ülkelerin hüsrana uğrayacağını vurguladı.

Gazze’de yerel bir televizyon kanalına konuşan Hamas liderlerinden Meşal, Hamas’ın, yaptığı çalışmalarda içeriye olduğu kadar dışarıya da odaklandığını ve Filistin’in kalkınmasının ancak bölgedeki mevcut tüm tarafların ve İslam aleminin destek vermesiyle mümkün olacağının altını çizdi.

Hamas’ın önde gelen yöneticilerinden olan Meşal, direnişin sürdürülmesi ve ilkelerden taviz verilmemesi şartıyla Hamas’ın herkesle masaya oturmaya ve Filistin’de ulusal birliğin yeniden tesis edilmesi için diyalog sürecine devam etmeye hazır olduğunu bildirdi.

Konuşmasında Meşal, “Baskılara, ötekileştirmelere, pazarlıklara ve tehditlere maruz kaldık. Şayet bizden istediklerini yapsaydık Doğu’dan önce Batı ülkeleri bizi resmen tanırdı. Ancak bizler, bedelini ödemeyi elimizin tersiyle ittik.” dedi.

Son yıllarda birçok kesimin kolayı seçerek zordan kaçtığını söyleyen Filistin davasının öncülerinden Meşal, İsrail’le normalleşme düşüncesini herkim benimsediyse hüsrana uğradığını ve işgal rejimini yenilgiye uğratmanın tek yolunun tüm biçimleriyle direnişi vazgeçilemeyecek bir seçenek olarak görmekten geçtiğini kaydetti.

Filistinli grupların her türlü ayrılıkları bir kenara bırakıp tek çatı altında toplanması gerektiğini aktaran Meşal, Filistin direnişinin, İsrail işgaline karşı mücadelesini sürdürmede her zamankinden daha hazırlıklı ve kararlı hale geldiğini ifade etti.

Göreve geldiği ilk günden bu yana kendini Siyonist oluşumların talimatlarını yerine getirmeye adayan ABD Başkanı Donald Trump, 10 Aralık’ta Fas ve İsrail’in tam diplomatik ilişki kurulmasına yönelik anlaşmaya vardığını duyurmuş, Fas Kralı 6. Muhammed de aynı gün İsrail’le ilişkilerin “en yakın zamanda” kurulacağını bildirmişti.

Fas, bu kararla, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Sudan’ın ardından İsrail’le son birkaç ay içinde diplomatik ilişki kuran dördüncü Arap ülkesi, Mağrib bölgesinde ise ilk ülke oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu