GenelSuriye Dostları

İMGYK Sözcüsü: Amerikalı güçlere misilleme yapılacak

İran milli güvenlik yüksek konseyi İMGYK Sözcüsü Keyvan Hüsrevi, Amerikalı askerlerin bölgede her türlü anormal hareketi bir terör örgütünün hareketi şeklinde değerlendirilerek gerektiğinde misilleme ile karşılaşacağını belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu’nu terör örgütü ilan etme kararını değerlendiren İMGYK Sözcüsü Hüsrevi, Amerika devletinin bu kararı dünyada terör örgütlerinin en büyük hamisi olan bir devletin yine dünyada terörle mücadelede en seçkin ve en başarılı bir devletin silahlı kuvvetlerine karşı pasif bir hareketi olduğunu belirtti.

ABD Başkanı Trump’ın bu kararı uygulanma imkanı olmaktan ziyade propagandaya yönelik bir hareket olduğunu belirten İMGYK Sözcüsü Hüsrevi, ABD hakimiyeti içinde yaşanan çatlak ve özellikle Pentagon ve CIA’nin bu kararın sonuçlarından şiddetle korkmaları açıkça ortada olduğunu ve bu durum kararın uygulanmasını ciddi derecede engelleyeceğini vurguladı.

Sözcü Hüsrevi, bu konunun mazisi Trump yönetiminden öncesine dayandığını, başta Obama yönetimi olmak üzere Amerika’da önceki yönetimler de bu konuyu bir nevi gündeme getirdiklerini ve nükleer müzakerelerin kulisinde İranlı müzakereciler böyle bir kararın Amerika için doğuracağı sonuçların hakkında Amerikalı yetkilileri uyardıklarını kaydetti.

İran milli güvenlik yüksek konseyi İMGYK da bir açıklama yaparak Trump’ın kararını illegal ve tehlikeli bir adım niteledi. İMGYK açıklamada, İran İslam Cumhuriyeti Batı Asya bölgesinde terör örgütlerinin hamisi olan Amerika’nın bölgedeki tüm askeri birliklerini ve bu birliklere bağlı güçleri “terör örgütü” ilan ettiğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı