GenelSuriye Düşmanları

İngiltere Başbakanı May istifa etti

Brexit sürecinde yıpranan ve partisinin desteğini de yitiren İngiltere Başbakanı Theresa May, 7 Haziran’da istifasını açıklayacağını duyurdu. May toplantıdan ağlayarak ayrıldı.

May, Muhafazkar Parti’nin Avam Kamarası’ndaki parlamento grubu başkanı Graham Brady ile yaptığı toplantının ardından, başbakanlık konutunda yaptığı açıklamada 7 Haziran’da görevi bırakacağını ifade etti. Theresa May toplantıdan ağlayarak ayrıldı, o anlar tüm dünyada dikkat çekti.

May parlamentoyu üç kez ikna etmeye çalışmasına rağmen bunu başaramadığını söyledi. May’in parlamentoya sunmaya hazırlandığı yeni Brexit anlaşmasına kendi partisinden de tepkiler gelmiş ve May’e yönelik ‘görevi bırak’ baskısı artmıştı.

Muhafazakâr Parti liderliği için yarışın 10 Haziran’da başlatılması ihtimali üzerinde duruluyor. Muhafazakar Parti’de yeni lider seçilinceye kadar May görevde kalmaya devam edecek. Theresa May açıklamasını bugün iktidar partisinin kabinede görev almayan milletvekilleri ile gerçekleştirdiği görüşmeden sonra yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu