Irak Gerçekleri

Irak ABD’yi BM’ye şikayet edecek

 Irak dışişleri bakanlığı dün gece yayınladığı bildiride, Amerika’nın Irak devleti ordusuna bağlı mevzilere saldırmasının Irak’ın hakimiyetinin çiğnenmesi ve düşmanca bir girişim olduğuna temasla, bu gibi girişimlerin terörizmle mücadele çabalarını ortadan kaldıracağı kaydedildi.

Amerikan savaş uçaklarının dün Irak halk güçleri olarak bilinen Haşdi Şabi Kurumu ile Irak ordusuna  ait askeri mevzileri 4 ayrı yerde hedef alması sonucu Irak ordusundan 3 kişi ölmüş ve 7 kişi de yaralanmıştı. 

Iraklı siyasiler ve sivil toplum kuruluşları bu saldırıyı şiddetle kınarlarken, Irak cumhurbaşkanı Berhem Salih de,  bu saldırının Irak’ın milli hakimiyetinin çiğnenmesi olduğunu bildirdi ve Irak dışişleri bakanlığı da  ABD ve İngiltere’nin Irak’taki büyükelçilerini dışişleri bakanlığına çağırdı.

Irak meclis başkanı da, Irak siyasi liderlerini olağanüstü oturuma davet ederek Amerika’nın terör saldırısı ve ABD güçlerinin Irak’tan çıkışını ele almalarını istedi.

Irak parlamentosunda el’Fetih koalisyonu ise yayınladığı bildiride, ABD savaş uçaklarının saldırısını kınayarak, bu girişimin Irak halkı ve Irak’ın yokedilmesi yönünde yıkıcı bir girişim olduğunu bildirdi.

Irak Yüksek İslami Meclisi de yayınladığı bildiride, ABD’nin dün sabahki saldırısını kalleşçe ve korkakça niteledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu