Irak Gerçekleri

Irak başbakanı Kazımi Musul’a gitti

Irak başbakanı Mustafa el’Kazımi, Musul’un terör örgütü IŞİD tarafından işgal edilmesinin yıldönümünde, Musul’a giderek, bu kentin önde gelen şahsiyetleri, aşiret liderleriyle ve yerel yetkililerle görüştü.

Kazımi, Musul ahalisinin tamamının barış içinde yaşamasının zaruretine temasla, ‘Irak’ta vatandaşlık esasına dayalı halkın desteğindeki bir sistemin zafere ermesinin fırsat olduğunu söyledi.

Irak başbakanı, ayrıca Irak ve ABD arasında stratejik görüşmelerin başlama eşiğinde olduğunu belirterek, bu görüşmelerin önceliğinin Irak’ın hakimiyeti, toprak bütünlüğü ve çıkarlarının korunması olacağını söyledi.

Sözkonusu görüşmelerin bugün video konferansı yoluyla başlayacağı bildirildi. Irak parlamentosu, ABD ile görüşmeler konusunda bir ay önce özel komisyon oluşturmuştu.

Haber kaynaklarına göre, Irak ve ABD arasındaki müzakerelerde, ‘güvenlik, siyaset ve ekonomi’ başlıkları altında görüşmeler yapılacak.

Irak parlamentosu, 5 ocak 2020 tarihinde, Amerika’nın Irak’taki güçlerinin Irak’tan çekilmesine dair tasarıyı onaylamıştı.

Irak halkı da, 25 ocak tarihinde düzenlediği çok büyük protesto gösterisinde Irak’taki ABD güçlerinin derhal çıkmasını istemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu