Suriye Dostları

Irak Başbakanı: Suriye yönetimi güç kullanılarak devrilmez

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Suriye’deki yönetimin, güç kullanmakla kesinlikle devrilemeyeceğini söyledi.

Maliki, Bağdat’ta düzenlediği basın toplantısında, Suriye yönetiminin güç kullanmakla kesinlikle devrilemeyeceğini, Suriye’deki durumun başka yerlerdeki duruma benzemediğini vurguladı.

Suriye’deki durumun çeşitli çözüm yollarına ihtiyaç duyduğunun altını çizen Maliki, ”Uluslararası toplum, BM Güvenlik Konseyi ve büyük ülkeler Suriye’deki durumun başka yerlerdeki duruma benzemediğini dile getirmeye başladı. Suriye yönetimini devirmek için güç kullanımına gelince, Suriye’deki yönetim, güç kullanmakla kesinlikle devrilmez’’ dedi.

Maliki, ‘’ Suriye yönetimi tutunmaya çalışıyor ve direniyor. Muhaliflerde tutunmaya çalışıyor ve direniyor. Her iki taraf silahlı ve sorun devam edecek. Kan akmaya devam edecek. Biz Arap ve Müslümanlar olarak ateşi söndürmeye çalışmalıyız. Bu sorunu kuşatmamız gerekir. Sorun daha da büyüyebilir ve kötü etkileri olacak” diye konuştu.

Maliki, Suriye’deki sorunun büyümesi halinde Irak, Ürdün, Suriye, Lübnan, Türkiye, Filistin ve tüm bölgeye hatta bu sorunun güç kullanılarak çözülmesinden yana olan ülkelere olumsuz yansıyacağını söyledi.

Irak hükümetinin devrik lider Saddam Hüseyin’in cesedinin bulunduğu mezardan taşımak istediğinin hatırlatılması üzerine Maliki, ”Giden başkan dedim ama Irak’a ve Irak halkına yaptıklarından sonra nereye gittiğini söylemedim. Cehennemdeki ya da başka yerdeki yerini belirlemek senin, benim görevim değil ama cesedini mezarından taşımak istemiyoruz. Muhaliflerinin cesetlerini kaybettirmek gibi kendisinde olan saplantı bizde yok. Benim aşiretimden onlarca kişinin akıbeti meçhul. Bütün Iraklılar’da böyle bir görüntü var. Bütün bunlara rağmen mazinin saplantısıyla hareket etmeyeceğiz. Kendisine insan olduğu için saygı gösterip cesedini ailesine teslim ettik. Kendilerine ‘orada gömülmesi konusunda bizim açımızdan sakınca yok’ dedik ama bazıları Saddam’ın mezarını fitne yeri yapmak istiyor. Olduğu yerde gömülü kalacak. Bizim için sorun yok. Saplantımız yok” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı