GenelSuriye Dostları

Irak yönetim ve halk olarak Suriye’ye desteklerini sürdürecektir

Avukat Muhammed Ali el-Sadi’nin başkanlığında Suriye’yi ziyaret etmekte olan Iraklı Kabile ve Aşiretler Heyeti; yönetim ve halk olarak Suriye’ye desteklerini belirterek, Suriye’nin güvenlik ve istikrarını hedef alan bir komploya maruz kaldığını ifade ettiler.

İçişleri Bakanı Muhammed el-Şear ile bugün bir araya gelen Iraklı heyet üyeleri; Suriye’nin onur verici milli ve ulusal tutumlarından caydırılmak istendiğine işaret ettiler.

Irak halkının ABD’nin Irak’ı işgali sürecinde Suriye’nin destek ve yardım tutumlarını unutmasının mümkün olmadığını belirten heyet üyeleri; son olarak Rakka’da düzenlenen Kabile ve Aşiretler Forumuna katılımlarının Irak halkının inandığı milli ve ulusal ilkeleriyle uyumlu olduğunu söylediler.

Iraklı heyet üyeleri; Irak halkının, Suriye’nin her zaman olduğu gibi Arap mücadelesinin güçlü kalesi olarak kalacağına güvendiklerini ifade ederek, Suriye’deki yönetimin ilan ettiği ve uygulanmakta olduğu reform programının Suriye’nin tanık olduğu krizden çıkmasının güvenli yolunu teşkil ettiğini vurguladılar.

Iraklı muhtelif Aşiret ve Kabilelerden 23 şahsiyeti kapsayan heyet üyeleri; Siyonizm, ABD ve emperyalizme karşı mücadelede Suriye ve Irak halkının ortak düşüncelere sahip olduğunu ifade ettiler.

Kendi tarafından İçişleri Bakanı Şear; Arap ve yabancı bir kısım tarafların muhtelif bahaneler ve adlandırmalar altında Suriye’de fitne ve şiddeti kışkırtmaya çalıştıklarını belirtti.

Suriye ve Irak halkının ortak çıkarlara sahip olduklarını ifade eden Bakan Şear; iki ülkeyi hedef alan tarafların bir olduğunu açıkladı.

Suriye’nin maruz kaldığı ve arkasında emperyalist güçlerin olduğu düşmancıl planlara ışık tutan İçişleri Bakanı; Suriye ve halkına karşı yürütülen hırçın medya savaşı ve bu savaşa sağlanan olanaklar hakkında da bilgi verdi.

Bu arada Iraklı Kabile ve Aşiretler Heyeti, Enformasyon Bakanı Adnan Mahmut’la da bir bir araya geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı