GenelSuriye Dostları

İran enerji bakanı: Suriye’ye elektrik ihracatımız 200 megavata çıkıyor

İslami İran enerji bakanı Mecid Namcu, İran’ın Suriye’ye elektrik ihracat miktarının 200 megavata çıkacağını söyledi.

Tahran’da Suriye ile elektrik enerjisi işbirliği üzerine varılan anlaşma çerçevesinde İran’ın Suriye’ye ihraç ettiği 50 megavat elektrik enerjisinin 200 megavata çıkarılacağını söyleyen İran enerji bakanı, Irak üzerinden gerçekleşen bu işlemin ilk ayda 100 megavat, daha sonraki aylarda ise 200 megavata çıkacağını söyledi.

İran enerji bakanı, Suriye’nin elektrik enerjisi konusunda ihtiyaç duyduğu bazı teçhizatlarından da İran’da bir çok fabrikada üretildiğini belirterek, bu durumun aynı zamanda İran fabrikalarının da bu alanda çalışmalarına vesile olduğunu söyledi.

İran’ın bugün 20 kadar ülkeye elektrik enerjisi alanında mühendislik ve teknik hizmet verdiğini söyleyen İran enerji bakanı, İran’ın başta Suriye olmak üzere bir çok ülkede santral kurduğunu bunun da İran’ın elektrik alanında ihracatının artmasına vesile olduğunu kaydetti.

İran’da bulunan Suriye başbakan yardımcısının heyetine Suriye’den 6 bakan eşlik ederken sözkonusu heyetin İran’da çeşitli alanlarda görüşmelerinin iki ülke ilişkilerinin her alanda daha da artmasına vesile olacağı bildiriliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı