GenelSuriye Dostları

İran ile Suriye ilişkileri gelişiyor

İslami İran cumhurbaşkanının uluslar arası işler yardımcısı Ali Saidlu, Tahran’da Suriye petrol bakanı Said Henidi ile yaptığı görüşmede, iki ülke arasında siyasi ve iktisadi alanda ilişkilerin gelişmekte olduğunu belirterek, İran ve Suriye ilişkilerinin gelişmesinin bölgenin yararına olduğunu söyledi.

İran’ın her zaman Suriye halkı ve devletinin yanında olduğunu belirten Saidlu, Suriye’de bir an önce huzur ve güvenliğin sağlanmasını ve bunun için İran’ın elinden gelen her türlü yardım ve işbirliğine hazır olduğunu söyledi.

Saidlu, Kurban Bayramı’nda Suriye’de ateşkes planının son derece önemli bir girişim olduğunu ama maalesef düşmanların yine bu ateşkes girişimini teröristler kanalıyla bozduğuna dikkat çekerek, Suriye halkının bir an önce güven ve huzur içinde yaşamasının İran’ın en büyük arzusu olduğunu söyledi.

Suriye petrol bakanı da, İran’ın Suriye devleti ve halkına yönelik insani yardımları ve işbirliğine teşekkür ederek, iki ülkenin her alanda ilişkilerini geliştirmesine Şam’ın destek verdiğini söyledi.

Suriyeli yetkili, ateşkesin sağlanmasının iyi bir fırsat olduğunu ama batılı devletlerin ve onların bölgedeki bazı ülkelerin desteğindeki silahlı teröristlerin ateşkesi çiğnediklerini hatırlatarak, maalesef sözkonusu teröristlerin saldırılarında can ve mal kaybının olduğunu dile getirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu